Budownictwo drewniane coraz bardziej popularne

Drewno klejone w budownictwie

Domy drewniane to odpowiedz branży budowlanej na potrzeby klientów, którzy coraz częściej poszukują energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań podczas budowy domu. W efekcie budynków z drewna stawia się w Polsce z roku na rok coraz więcej.

Drewno idzie w parze z ekologią

Drewno jako materiał budulcowy używany jest od wieków. Dzięki temu przekonać można się o trwałości domów wykonanych z drewna – dobrze konserwowane budynki mogą być użytkowane nawet 100 lat i więcej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów drewniane domy są także ogniotrwałe. Jednak to niejedyna zaleta naturalnego materiału.

Coraz częściej drewno jako element konstrukcyjny wybierane jest ze względu na brak toksyczności, a wręcz przeciwnie, z powodu korzystnego wpływu na zdrowie ludzi. Drewniane domy charakteryzują się zdrowym mikroklimatem, który dobrze wpływa na atmosferę domu i komfort jego mieszkańców.

Drewniane budownictwo uznawane jest także za ekologiczne. W porównaniu do domów murowanych, podczas budowy budynku drewnianych zużywane jest mniej wody — w przypadku domów drewnianych używana jest ona jedynie do stawiania fundamentów. W czasie eksploatacji budynków drewnianych emitowane jest także mniej gazów cieplarnianych w porównaniu do budownictwa murowanego, a także wykorzystywane jest mniej energii.
Energooszczędność to efekt dobrych właściwości izolacyjnych drewna.

Energooszczędne domy drewniane

W efekcie budownictwo drewniane łatwiej spełnia też standard WT, którego normy w 2021 roku zostały zaostrzone. Szczególna uwaga zwracana jest obecnie przede wszystkim na energooszczędność i izolację cieplną nowo stawianych budynków.

Drewniane domy to dobry przykład energooszczędnego budownictwa. W zależności od użytych materiałów i zastosowanej izolacji można zaoszczędzić także nawet kilkadziesiąt procent energii w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych. To z kolei przekłada się na koszty użytkowania budynku.

Domy drewniane to, w zależności od projektu, również możliwość stworzenia budynku całkowicie niezależnego od dodatkowych źródeł grzewczych.

Co więcej, szczególnie w przypadku użycia prefabrykatów, budowa domu z drewna jest szybka i może być prowadzona przez cały rok. Oprócz postawienia fundamentów reszta domu najczęściej tworzona jest z prefabrykatów. Przeszkodą w szybkim czasie realizacji inwestycji może być brak odpowiedniego, wysokiej jakości materiału, lub wykwalifikowanych fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.