Budownictwo

Specjalistyczne teksty dotyczące wykorzystania drewna w budownictwie

Termomodernizacja domu – aktualne programy i dotacje

Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną to krok w stronę oszczędności, który wymaga jednak sporych inwestycji początkowych. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, rozważ skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. W Polsce dostępne są liczne programy dofinansowań, dzięki którym możesz przeprowadzić termomodernizację niższym kosztem. Z których możesz skorzystać?

Co wpływa na koszt budowy domu z bali?

Dom z bali może powstać bardzo szybko i jest tani w użytkowaniu, ponieważ potrzebujemy mało energii na jego ogrzanie. Niestety koszt jego budowy może być wyższy niż w przypadku realizacji inwestycji w tradycyjnej technologii murowanej.

Domy z drewna a energooszczędność

Bardzo łatwo sprawić, żeby dom drewniany nie potrzebował energii pobieranej z sieci. Musimy jednak pamiętać, że wiele czynników wpływa na to, ile energii zużywa budynek. Inwestycja w nowoczesne technologie i rozwiązania już na etapie budowy zwróci nam się w postaci bardzo niskich rachunków za prąd lub ogrzewanie.

NIK ocenia Polskie Domy Drewniane

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD) – operatora rządowego programu Mieszkanie Plus. Zgodnie z założeniami spółka miała wybudować 11 tysięcy mieszkań w budynkach wielorodzinnych i 950 domów jednorodzinnych do 2022 roku. Celu jednak nie udało się zrealizować.

Sprzedaż domu z fotowoltaiką – co z nadwyżką prądu?

Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że na rynku wtórnym jest coraz więcej ofert sprzedaży domów wyposażonych w instalację do produkcji energii elektrycznej. W jaki sposób sprzedający może rozliczyć się z firmami energetycznymi z nadwyżki wyprodukowanej energii i czy nabywca może liczyć na darmowy prąd?

Materiały budowlane wciąż drożeją, ale ceny wyhamowują

Materiały budowlane to kluczowy element każdego projektu budowlanego, od budynków mieszkalnych po infrastrukturę publiczną. W ciągu ostatniego roku branża budowlana doświadczyła drastycznych wzrostów cen materiałów, które były spowodowane najpierw pandemią koronawirusa, a potem wojną za naszą wschodnią granicą. Jednak ostatnio obserwujemy, że ceny materiałów budowlanych wyhamowują, co może być dobrym znakiem dla branży budowlanej.

Projekt budowy domów z drewna okazał się niewypałem

Kilka lat temu powstał pomysł rozwijania budownictwa drewnianego w Polsce.  W tym celu powołano spółkę Polskie Domy Drewniane, która miała zapewnić komfortowe domy dla nawet 5 tys. Polaków. Jednak optymistyczne prognozy okazały się kompletnie różne od rzeczywistości. Po czterech latach działalności tego rządowego projektu okazało się, że zostało zasiedlonych tylko 11 domów.

Rośnie wykorzystanie drewna w budownictwie – raport PKO BP

Z danych GUS wynika, że 2021 roku do użytkowania oddano 1160 budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej.  Liczba ta stanowi zaledwie 1,1% wszystkich nowych budynków mieszkalnych oddawanych do użytku w Polsce. Co prawda udział ten rośnie z roku na rok (bo jeszcze w 2019 wynosił jedynie 0,8%), nadal jednak możemy mówić o niewielkim udziale tego typu budynków

Coraz większe ryzyko upadłości firm budowlanych

Dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, jasno mówi o niepewnych perspektywach dla firm budowlanych. Rosnące ceny materiałów, transportu i energii wpływają na coraz wyższe koszty budów. W tych warunkach słabnie popyt, a wiele planowanych inwestycji zostało wstrzymanych. Wewnętrznym problemem branży jest też niedobór pracowników, który przez wojnę w Ukrainie jest coraz bardziej

Mały dom – czy to się opłaca?

Ceny mieszkań i domów zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym szybują. W świadomości wielu Polaków inwestycja w budowę własnej nieruchomości mieszkalnej wciąż jest luksusem. Obecnie jest w tym wiele prawdy, ponieważ branżę budowlaną również dotknęła seria podwyżek. Mimo to istnieją proste projekty funkcjonalnych domów, które mają nie więcej niż 50 metrów. Dzięki temu nie