Czym jest czeczota?

Drewno czeczotowe jest dekoracyjne i cenione przez koneserów. Wbrew pozorom nie jest to jednak konkretny gatunek drewna, lecz.. wada drewna.

Czeczotowatość może dotyczyć wielu gatunków, choć jest nieraz utożsamiana z brzozą, gdyż w tym gatunku występuje dość często. Największe czeczoty powstają na sekwojach wieczniezielonych – gatunku występującym endemicznie w USA. Wskutek działania bakterii, grzybów, owadów bądź uszkodzeń mechanicznych tworzą się zgrubienia i wybrzuszenia pni drzew, natomiast układ włókien drewna i rysunek słojów ulega zmianie. Powstają wówczas charakterystyczne wzory – spirale włókien, plamki i małe sęki. Jest to drewno zdrowe, lecz o zmienionej budowie. Większość tych zgrubień wyrasta pod ziemią, przy korzeniach; można je zauważyć dopiero gdy drzewo się przewróci.

Douglas Burns/bigstockphoto.com

Drewno takie wygląda bardzo dekoracyjnie, więc jest poszukiwane przez rzeźbiarzy oraz producentów mebli i artykułów dekoracyjnych. W meblarstwie jest wykorzystywane szczególnie jako okleina i elementy wykończenia, choć z dużych czeczot można zrobić np. cały stolik. Największa moda na meble czeczotowe panowała w XIX wieku oraz w latach 20. i 30. XX wieku (szczególnie w stylu biedermeier i art deco). Obecnie moda ta trochę przebrzmiała i meble czeczotowe można kupić nieraz w dość atrakcyjnych cenach, lecz nadal są one cenione przez kolekcjonerów i miłośników antyków. Inne zastosowania czeczoty to np. instrumenty muzyczne, wykończenia wnętrz luksusowych samochodów, misy, wazony, ramy do obrazów, rękojeści noży, długopisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *