Czyszczenie drewna metodą tradycyjną

Dziś budowanie domów z drewna czy z bali staje się coraz popularniejsze, nie tylko w południowej części naszego kraju, czyli na Podhalu. Ten typ zabudowy jest dosyć tani, energooszczędny, naturalny i ekologiczny. Domy z drewna coraz częściej doceniane są za ich walory estetyczne, prozdrowotne oraz funkcjonalne. Wielu z nas posiadając swoje lokum w tradycyjnej zabudowie, chce w nim wprowadzić choćby kilka elementów z drewna: podłogi czy meble. Co jednak z konserwacją i myciem przedmiotów wykonanych z drewna, w tym także domów?

Na rynku istnieje wiele preparatów, które wyczyszczą i zakonserwują drewnianą powierzchnię płotu, mebla, podłogi czy domu. Jednak tak naprawdę do podstawowego mycia drewna nie trzeba specjalistycznych środków. Wystarczy tradycyjna metoda.

Czyszczenie drewna metodą tradycyjną

fot. Hootie2710/bigstockphoto.com

Na Podhalu już od dawna znają tylko jeden sprawdzony sposób konserwacji drewna. Jest to tradycyjna metoda z użyciem szarego mydła, wody i szczotki ryżowej. Szare mydło czy soda nie tylko dobrze czyszczą drewnianą powierzchnię, ale też ją wybielają i konserwują. Te naturalne substancje posiadają właściwości bakteriobójcze, które pomagają usunąć pleśń i grzyby.

Najlepiej kupować szare mydło w postaci półpłynnego mydła technicznego, zwanego też malarskim. Puszki te są dostępne m.in. w sklepach ze środkami chemicznymi dla domu i wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych. Mydło w kostkach trudniej rozpuścić nawet w ciepłej w wodzie i słabiej się pieni.
Ważne, by szorować drewno wzdłuż słojów, dla lepszego efektu, czyli zmycia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, brudu, tłuszczu, rozjaśnienia, wybielenia, usunięcia sinizny i zabezpieczenia przed robakami.

Konserwacja wyłącznie szarym mydłem wystarczy pod warunkiem, że ściany domu czy też inna drewniana powierzchnia nie wymaga większych napraw, nie zagnieździły się w niej szkodniki, a wierzchnia warstwa impregnatu pozostaje wciąż w stanie nienaruszonym.

Drewno powinno być czyszczone przynajmniej dwa razy w sezonie – późną wiosną i jesienią. Tego rodzaju zabiegi są koniecznością przy przeprowadzaniu dalszych czynności zabezpieczających, czyli impregnacji, olejowania bądź lakierowania.

Konserwacja domu wykonanego z drewna zależy od stopnia narażenia go na czynniki atmosferyczne. Pierwszym sygnałem do wykonania czynności czyszczących jest szarzenie desek lub wystąpienie na ich powierzchni grzybów, pleśni i mchów. Wówczas wystarczy drewno oczyścić za pomocą wody z szarym mydłem oraz szczotki, zaś większe – zeskrobać szpachelką. W naszym klimacie domy z drewna powinny być konserwowane średnio co dwa lata.

Drewniane meble ogrodowe, płoty, domy z bali przed rozpoczęciem sezonu wiosennego oraz po zakończeniu zimowego należy wyczyścić niekoniecznie specjalnymi środkami do czyszczenia drewna, ale właśnie za pomocą wody, szarego mydła (opcjonalnie sody) oraz szczotki ryżowej. Tego rodzaju zabiegi czyszczące przedłużają trwałość drewna i zabezpieczają przed atakiem pleśni czy grzybów. Drewno czyścimy i konserwujemy szarym mydłem dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.