Dom całoroczny z drewna – na co uważać?

Przyszłość budownictwa drewnianego

Domy drewniane przedstawiane są zazwyczaj jako tańsza, szybsza w realizacji i bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych. Właściciele całorocznych posiadłości z drewna powinni wiedzieć jednak, że taka technologia posiada również wady.

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów drewnianych

Drewno ze względu na trwałość wykorzystywane jest obecnie także do realizacji nowoczesnych inwestycji budowlanych, głównie domów jednorodzinnych. Budowa z naturalnego surowców pozwala na przyśpieszenie budowy, a przy tym zapewnia szereg zalet zdrowotnych czy konstrukcyjnych. Domy z drewna mogą służyć za nieruchomości całoroczne, z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wybór tej technologii, zamiast budowy tradycyjnego budynku murowanego.

Dom drewniany to nie tylko zalety, ale także wady

Nie można zapomnieć jednak, że drewniane nieruchomości mają również wady. Do takich należy np. trudność w znalezieniu odpowiedniego wykonawcy projektu. Ze względu na to, że domy murowane nadal cieszą się dużą większą popularnością, na rynku brakuje fachowców specjalizujących się w realizacji inwestycji drewnianych. To wpływa na cenę usługi, która zazwyczaj jest wyższa niż ekip pracujących przy domach murowanych.

Podobnie jest z dostępnością materiału. Drewno przeznaczone do budowy domu całorocznego musi być odpowiednio przygotowane.

Czasochłonne może być między innymi suszenie drewna. Sezonowanie może trwać nawet kilka lat, chociaż dostępne są również szybsze metody suszenia. W efekcie oczekiwanie na wysokiej jakości materiał może się jednak przedłużyć. Szczególnie jeśli porównamy dostępność drewna do dostępności materiałów budowlanych przeznaczonych do domów murowanych, obecnych powszechnie w składach budowlanych. Gorszej jakości drewno wpłynie natomiast znacznie na trwałość oraz funkcjonalność nieruchomości.

Przy budowie domu drewnianego szczególną uwagę zwrócić należy również na dobre wygłuszenie nieruchomości. Elementy drewniane przenoszą dźwięki uderzeniowe, co może być kłopotliwe szczególnie w przypadku domów dwu kondygnacyjnych. Już na etapie projektu i wyboru drewna uwzględnić należy natomiast tzw. osiadanie, czyli skrócenie materiału w efekcie suszenia.

Kolejny ważny aspekt to słaba akumulacja ciepła. Mimo że drewniane domy charakteryzują się dobrą izolacją oraz szybko się nagrzewają, po wyłączeniu ogrzewania następuje szybki ubytek ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.