Domki fińskie

Yarl (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Charakterystyczne domki fińskie coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie. Niewielki drewniany dom sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba go szybko wybudować. Natomiast zabytkowe domki fińskie znajdują się m.in na Górnym Śląsku, gdzie zostały sprowadzane z Finlandii w zamian za węgiel. Stąd właśnie nazwa tego typu domów. W 1945 roku Związek Radziecki przekazał zniszczonej Warszawie 407 domków fińskich, w których znajdowały się aż 503 mieszkania. Nowe domki z drewna stanęły w miejscu dawnego Szpitala Ujazdowskiego oraz na Polu Mokotowskim.

Zaletą domków fińskich jest energooszczędność. Ponadto pozwalają przy montażu stosować różne rozwiązania wykończeniowe oraz najnowsze technologie, dopasowując dzięki temu standard domu do potrzeb domowników. Domki fińskie przyjemnie wkomponowują się w krajobraz, dodając uroku danej dzielnicy, dlatego coraz chętniej wybierane są nawet w większych miastach. A łatwy transport materiałów oraz ich niska cena dodatkowo przekonują przyszłych właścicieli.

Domki fińskie nie są skomplikowane w montażu i można szybko je postawić na odpowiednio przygotowanej działce. Podobnie jak inne drewniane domy wykonane na bazie prefabrykatów gotowe są w zaledwie kilka dni. Prosta konstrukcja oraz tradycyjny dwuspadowy dach prezentują się bardzo estetycznie. Jednak nowoczesne domki fińskie często posiadają modne ganki i przestronne tarasy, gdzie można spędzać czas w słoneczne popołudnie. Najczęściej domek fiński posiadają podział na strefę użytkową oraz sanitarną, aby korzystanie z domu było w pełni funkcjonalne.

Pierwsze strefa zawiera kuchnię, jadalnię oraz salon, które stanowią jedno główne pomieszczenie, gdzie spędza się najwięcej czasu. Do tego dochodzą mniejsze pokoje sypialniane. Często stosuje się duże przeszklenia, aby wszędzie było dużo dziennego światła, co sprawia, że jest przytulniej. Natomiast łazienka i pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia czy składzik, stanowiące drugą strefę w domu. Znajdują się obok siebie, aby ułatwić codzienne czynności. Nowoczesne i dokładne wykończenie całej konstrukcji stanowi gwarancję trwałości domu na długie lata, bez względu na warunki atmosferyczne.

Wbrew pozorom, porównując dom murowany z domkiem fińskim wybudowanym z wykorzystaniem nowych technologii, okazuje się, że konstrukcja z cegły wcale nie wytrzyma więcej niż drewniana deska. Stosowane systemy przeciwogniowe i antygrzybiczne dbają o jakość drewnianego domu. Niemniej w ogólnym rozrachunku dom fiński może okazać się droższą inwestycją, gdyż do jego docieplania trzeba wybrać najlepsze artykuły, np. wełnę celulozową, czyli sypkie włókna celulozy, co przekłada się na ogólny koszt domu. Jednak stosowanie ekologicznych produktów sprzyja ochronie środowiska, co obecnie jest również bardzo ważnym aspektem w branży budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.