Domy podcieniowe – czy to już przeszość?

Budownictwo podcieniowe kojarzy się przede wszystkim z budownictwem historycznym. Niegdyś stosowane było bardzo często, jednak z uwagi na zmieniające się uwarunkowania, z czasem inne techniki zaczęły je wypierać. Obecnie, wraz z rozwojem popularności domów wolnostojących, budownictwo podcieniowe, powili wraca do łask. Ten specyficzny rodzaj zadaszenia potrafi w doskonały sposób ochronić wejście oraz taras przed słońcem, śniegiem, deszczem oraz innymi niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi.

Podcień jest doskonałym rozwiązaniem dla niezagospodarowanych przestrzeni, leżących na granicach domu i ogrodu. Podcień często może tworzyć w ten sposób przestrzeń pośrednią między obydwoma, pozwalając na niezbyt agresywne połączenie budynku z otoczeniem. Efektu takiego nie osiągniemy korzystając z rozwiązań takich jak ganek lub daszek. Dlatego też podcień wraca do łask.

W przeszłości podcienie były elementem, który mógł niejako świadczyć o zamożności właściciela domu. Niekiedy o budowie podcieni decydowało również przeznaczenie budowli. Często zdarzało się, że były w nie wyposażone spichlerze oraz magazyny.

Najczęstszą formą podcieni jest forma wykształcona w wyniku wysunięcia szczytu poddasza przez ścianę szczytową oraz przedłużenie okapu dachu nad wejście. Zazwyczaj miało ono miejsce od wejścia do budynku, które znajdowało się przy dłuższej ścianie. W budownictwie typowo miejskim, reguła ta nie była tak często stosowano i podcień powstawał w zazwyczaj jedynie wolnej ścianie. Na frontowej elewacji domu jest on zazwyczaj także elementem pełniącym rolę ganku, przydroża domu, podjazdu. W przypadku budynków przemysłowych było to często miejsce pracy lub miejsce do tymczasowego przechowywania towarów.

Obecnie podcień stosowany jest zazwyczaj wyłącznie w domach wolnostojących w celu nadania im klasycznego wyglądu. Dlatego też współczesne podcienie wzorują się na tradycyjnych rozwiązaniach. Innym popularnym rozwiązaniem jest tworzenie podcieni pomiędzy dwoma przeciwległymi ścianami budynku. Podcienie zlokalizowane w takich wnękach doskonale sprawdzają się jako miejsca wypoczynku, ze względu na to, że dobrze chronią one przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli usytuowany jest on nad drzwiami wejściowymi często pełni także funkcję ozdobną. Przede wszystkim jednak ochrania on wejście do budynku przed oblodzeniem lub zalaniem, w wyniku opadów śniegu lub deszczu. Oprócz tego podcień zapewnia prywatność, chroniąc wybraną przestrzeń przed widokiem z ulicy.

Wadą stosowania podcieni w wnękach budynku jest fakt, że aby go wybudować, trzeba niestety zrezygnować z części powierzchni gospodarczej budynku. W przypadku małych domów, takie rozwiązanie może być bardzo uciążliwe. Jednak odpowiednio zagospodarowana podcień np.: jako skład drewna opałowego, może zmniejszyć ten problem. Budując dom, warto zastanowić się nad zastosowaniem podcieni, jest to doskonały dodatek do wielu rodzajów domów. Zapewnia on ładny wygląd oraz wielokrotnie może okazać się on bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.