Drewniane domy letniskowe i całoroczne

Moda na ekologię wdziera się coraz mocniej w życie każdego z nas, a wraz z nią zapotrzebowanie na produkty naturalne. Tak samo dzieje się w budownictwie. Dlatego drewniane domy przeżywają swój renesans.

Obecnie bez trudu można sobie postawić dom w dowolnym rozmiarze zbudowany z drewna lub z bali. Oferty firm zajmujących się tego typu usługami zawierają zarówno propozycje niewielkich szop, altanek i budynków mieszkalnych całorocznych. Do tej pory takie konstrukcje spotykane były szczególnie na Mazurach lub w górach, jako domki letniskowe przystosowane tylko do wiosenno-letnich wypadów. Jednak obecna technologia pozwala na przebywanie w nich przez cały rok.

Drewniane domy letniskowe i całoroczne

Typowo letniskowe domki to przeważnie tylko jedna warstwa desek stanowiąca ścianę zewnętrzną i ewentualnie drugą – wewnętrzną, która ma raczej znaczenie wizualne niż izolujące. Przeważnie jest to boazeria. Domki całoroczne natomiast budowane są praktycznie jak każdy dom w konstrukcji drewnianej. Zazwyczaj posiada betonowe fundamenty, a ściany posiadają izolację. Między ścianę zewnętrzną, a wewnętrzną stosuje się folie oddychające i wełny mineralne. Podobnie można zrobić przy budowaniu domu z bali, ale wtedy wewnętrzne ściany stracą swój unikalny wygląd, kiedy przysłonimy bale izolacją. W tym wypadku, używa się bali o większym przekroju, takich powyżej 100 mm, wtedy izolacja nie będzie potrzebna.

Kolejna ważna różnica między domkiem letniskowy, a całorocznym to poszycie dachowe. Wiadomo, że w tych letniskowych dach powinien być jedynie odporny na wiatr i wodę, natomiast w całorocznym znów trzeba zainwestować w izolację i materiały tłumiące hałas. W letniskowych wystarczą tylko okna z okiennicami, które zamykamy na czas nieużywania, w całorocznym znów musimy zadbać o izolację i akustykę. Kolejna różnica to instalacje grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Jeśli korzystamy z takiego budynku tylko kilka tygodni w roku to nie ma sensu zakładać C.O., ponieważ wystarczy tylko kominek, zapotrzebowanie na prąd jest dużo mniejsze, więc większość rzeczy podłączy się przy pomocy przedłużacza z przyłącza lub kiedy koszt założenia owego przyłącza jest duży to rozwiązuje się to zakupem agregatu prądotwórczego. Woda w takim domku przeważnie sprowadza się do tej zimnej, a toaleta umiejscowiona jest na zewnątrz. W domku całorocznym wszystkie te media zakłada się podobnie jak w domach jednorodzinnych. Należy mieć szambo, jeśli nie ma przyłącza, płaci się także za wywóz śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *