Sodowanie skutecznie czyści drewno

Jedną z tańszych, naturalnych i skuteczniejszych metod czyszczenia drewnianych powierzchni jest tzw. sodowanie. Podczas niego usuwa się nie tylko zanieczyszczenia, ale również powłoki. Ponadto soda pochłania zapach i nadaje drewnu czysty, rustykalny, naturalny kolor.

Sodowanie to ekologiczna, nieszkodliwa dla środowiska, skuteczna, ekonomiczna, bezinwazyjna metoda, która świetnie sprawdza się w renowacji drewna i pozwala szybko pozbyć się starych farb oraz lakierów. Dzięki sodzie można dotrzeć w trudno dostępne miejsca i je wyczyścić, co też często stanowi spory problem przy zdobionych elementach drewnianych, schodach, stolarce drzwiowej i okiennej, więźbie dachowej, tarasach, podłogach.

Sodowanie drewna

fot. Pavlo Kolotenko/bigstockphoto.com

Sodowanie polega na nadaniu czyściwu ogromnej prędkości, a następnie wypchnięciu go poprzez dyszę urządzenia na drewno. Stosuje się do tego specjalnie spreparowane ścierniwo na bazie kwaśnego węglanu sodu. Po zetknięciu się rozpędzonych granulek sody z drewnianą powierzchnią, następuje ich „eksplozja”, powodująca usuwanie zabrudzeń, sam zaś materiał nosi niewielkie ślady zarysowań.

Sodowanie domów z drewna to wspaniała alternatywa dla innych, tradycyjnych metod, takich jak szorowanie bądź mycie gąbką, które powoduje namnażanie się grzybów oraz szkodliwe piaskowanie, powodujące niszczenie się drewna przez zarysowanie. Stanowi również ono dużo lepszą metodę przygotowania drewna pod impregnację bądź malowanie niż wyżej wymienione techniki, gdyż jest metodą suchą, w której higroskopijna soda zbiera wodę. Dzięki zastosowaniu sodowania drewno jest białe, a sęki uwydatnione. Tak przygotowana powierzchnia jest idealna do impregnacji i malowania. Warto także dodać, że usunięcie sodowego ścierniwa jest dziecinne proste – wystarczy dom umyć, gdyż kwaśny węglan sodu jest rozpuszczalny w wodzie.

Zalety sodowania:

  • szybkie czyszczenie bez uszkadzania delikatnej powierzchni drewna,
  • całkowicie nietoksyczna, przyjazna środowisku i człowiekowi metoda,
  • możliwość czyszczenia na sucho lub mokro,
  • możliwość czyszczenia zarówno wnętrz budynków, jak i zewnętrznych części domów, kościołów, karczm,
  • szybki czas renowacji,
  • niedroga metoda czyszczenia drewna w porównaniu ze szlifowaniem czy czyszczeniem chemicznym (na niską cenę ma krótki czas pracy),
  • usuwanie wszystkich rodzajów farb, impregnatów i zanieczyszczeń.

Drewno po sodowaniu odzyskuje swój jasny, brązowy kolor, przy czym soda usuwa też szary i czarny kolor z drewna, przywracając mu naturalny wygląd.

Sodowanie stosuje się też m.in. przy zmywaniu graffiti, czyszczeniu fasad budynków oraz mebli, renowacji zabytków i części samochodowych. Dzięki tej metodzie drewniane domy wyglądają jak nowe. Soda upora się również z zapachami spalenizny, okopceniami po pożarach i nalotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.