Zalety podłóg drewnianych

Podłogi z litego drewna kiedyś znajdowały się w każdym domu. Obecnie wypierane są przez swoje tańsze odpowiedniki – panele podłogowe, sklejone z kilku warstw. Jednak z uwagi na panującą modę na ekologię, wracanie do naturalnych materiałów oraz takie też tendencje w wykańczaniu wnętrz, podłogi drewniane wracają do łask. I słusznie, bo ich wybór niesie za sobą szereg korzyści.


Jest to surowiec trwały, który przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji wytrzyma kilka pokoleń. Jest wykończeniem estetycznym, przy czym upływające lata dodają drewnianej podłodze charakteru. Można powiedzieć, że z czasem wyglądają nawet lepiej. Nadaje się do wielokrotnego cyklinowania i lakierowania, podczas którego można zmieniać odcień drewna w zależności od upodobań. Każdy taki zabieg sprawia, że podłoga wygląda jak nowa. Na jej właściwy wygląd wpływa również wyższa, niż w przypadku paneli podłogowych, odporność na zarysowania, wgniecenia oraz inne uszkodzenia.

Podłoga drewniana

fot. stokkete/bigstockphoto.com

Pomieszczenia wykończone drewnem sprawiają wrażenie ciepłych, stąd też najnowsze trendy w architekturze sugerują używać takich właśnie surowców, które doskonale współgrają z nowoczesnymi, sterylnymi wnętrzami wykańczanymi cegłą, szkłem i betonem. Nadają im przytulnego charakteru.
Dodatkowo drewno działa antystatycznie i jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jako materiał całkowicie naturalny stwarza w pomieszczeniu zdrowe środowisko, służące jego mieszkańcom. Jest również bardzo dobrym pochłaniaczem dźwięków, dzięki czemu lepiej tłumi odgłosy pochodzące z zewnątrz, jak i te, które są słyszane przez naszych sąsiadów.

Na rynku dostępne są rodzime gatunki jak dąb, sosna czy jesion, ale bez problemu znajdziemy również gatunki egzotyczne, jak bambus czy drewno tekowe, a także inne rodzaje o ciekawych strukturach i kolorach.

Drewno nadaje się do wykończenia wszystkich wnętrz – pokoi, kuchni, a nawet podłóg łazienkowych. Jednak wybierając jego rodzaj należy za każdym razem uwzględnić przeznaczenie pomieszczenia, stopień wilgotności oraz częstotliwość użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *