Zdobienia budynków drewnianych

Zdobienia budynków drewnianych w przeciwieństwie do budownictwa betonowego jest elementem bardzo często zaniedbywanym. W budownictwie drewnianym od wielu dziesięciolecie królują domy o bardzo ubogim zdobnictwie. Ze względu na rodzaj zastosowanej technologii nie jest praktyczne, ani też estetyczne używanie materiałów sztucznych, które często wykorzystywane podczas budowy domów betonowych. Ponadto też ważnym elementem jest ekologiczny aspekt takich budowli. Dlatego też zastosowanie tworzyw sztucznych czy nadmiaru innych materiałów niż drewno, może mijać się z celem konstrukcji tego typu. Z tych względów zdobnictwo budynków drewnianych opiera się zazwyczaj na zastosowaniu odpowiednio dobranych materiałów na wykończenia, lub zastosowaniu zdobnictwa wzorowanego na historycznych lub regionalnych motywach.

Zdobienia domów drewnianych

Aby upiększyć drewniany dom można skorzystać z wielu technik. Jedną z nich jest na przykład dobieranie elementów konstrukcyjnych z odpowiednio wyfrezowanych desek. Dobrze dobrane deski dzięki frezom mogą wprowadzić do domu wiele świeżości. Obecnie dość popularne jest stosowanie belek z wyfrezowanymi krawędziami. Rozwiązanie takie jest również dość praktyczne. Kolejnym elementem stosowanym dość często są ozdobne narożniki. Stosowane na rogach domu, skutecznie mogą zamaskować łączenia desek, które niejednokrotnie mogą być nieprecyzyjnie wykonane. Zdobienia narożników są często wzorowane na kamiennych kolumnach. Oprócz odmiennego kształtu, posiadają również często inny kolor lub są wykonane z innego rodzaju drewna.

Z drewnianymi domami, nieodłącznie kojarzą się również okiennice. Pomimo tego, że obecnie prawie w ogóle nie są on stosowane, to jednak w domach budowanych na terenach górskich można jeszcze je spotkać. Ozdobne ornamenty, a także ażurowe wykończenia są dość popularnym motywem w takich konstrukcjach. Niezależnie od lokacji ażurowe elementy możemy spotkać również w prawie każdym domu, na ganku lub werandzie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych cech drewnianego budownictwa. Odpowiednio dobrane, będą doskonałym wykończeniem domu. Podobnie jak toczone i frezowane balustrady. Niezależnie od rodzaju domu, te części są wykonane w podobny sposób, różniąc się często jedynie stylistyką. Królują tutaj elementy pionowe o przekroju kołowym a także poziome, które częściej zachowują swój pierwotny kształt o przekroju kwadratowym. Często ozdabianym elementem są też szczyty budynków. Tam jednak zdobienia są zdecydowanie najbardziej skromne. Ozdobne elementy można spotkać nad oknami oraz w wysokich partiach domu, często tuż pod linią dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.