Dlaczego warto budować z drewna?

Budowa domu z bali

Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany do tworzenia wspaniałych domów. Za sprawą różnych właściwości sprawdza się od setek lat i z pewnością będzie służył przez kolejne dekady. Poniżej najważniejsze powody, dla których warto budować nieruchomości z drewna.

Drewno jest eko

Ekologiczność drewna jest niepowtarzalna. Materiał jest przyjazny dla środowiska, gdyż pobiera dwutlenek węgla z atmosfery. Stosowanie go w budownictwie pozytywnie wpływa na niekorzystne zmiany klimatyczne.

Lepsza izolacyjność i niższe koszty energii

Drewniany domy są cieplejsze, bo lepiej zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Ta właściwość pozwala ograniczyć wysokie koszty energii w wyniku mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie w czasie zimy.

Różne możliwości aranżacyjne

Tysiące gatunków drzew umożliwią stworzenie ciekawej koncepcji budowlanej w zależności od preferencji właściciela. Poza tym drewno łatwo pomalować, łączyć, przycinać, co pozwala na tworzenie ciekawych kształtów i wykończeń.

Krótszy czas budowy

Budowa drewnianego domu jest szybsza, gdyż opiera się na gotowych elementach, które łączy się w prosty sposób. Po przygotowaniu instalacji i podłoża stawianie konstrukcji zajmuje kilka tygodni.

Wysoka odporność

Drewno wykazuje się wysoką trwałością. Twarda struktura chroni przed silnym wiatrem, wysoką temperaturą czy uderzeniami, pomimo niskiej wagi drewna. Ponadto drewno nie przepuszcza wody, bo pod wpływem wilgoci pęcznieje.

Niska cena

Drewno w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi stale utrzymuje optymalną cenę, która pozostaje w zasięgu większości osób. Tylko niektóre gatunki, trudno dostępne, są drogie i rzadko buduje się z nich domy.

Świetna akustyka

Drewno bardzo dobrze izoluje dźwięki dobiegające z zewnątrz, dlatego w domu jest cicho i spokojnie. Hałas jest pochłaniany zanim przeniknie przez ściany, dlatego nie słychać również odgłosów z pokojów obok.

Nie ma rdzy

Fakt, że drewno nie rdzewieje czyni je bardzo wygodnym materiałem, który nie wymaga wymiany po kilku latach używania. Niemniej niezbędna jest regularna pielęgnacja, dzięki której można utrzymać trwałość i wieloletnią żywotność drewna.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.