Domy ze słomy, gliny i drewna

Powracanie do korzeni to modny trend w wielu branżach. Coraz bardziej widoczny staje się również w sektorze budowlanym, gdzie popularniejsze stają się ekologiczne domy ze słomy i gliny, nawiązujące do chat sprzed setek lat. Przyjazne środowisku naturalnemu domy sprawdzają się na gospodarstwach agroturystycznych jako atrakcje dla gości. Jednak wiele osób decyduje się w także w nich zamieszkać na stałe, ciesząc się bliskością z naturą.

Technologia budowanie domów ze słomy opiera się na metodzie zwanej strawbale, w której do realizacji inwestycji wykorzystuje się połączenie słomy, gliny i drewna. Ciekawa technika rozpowszechniona została na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, na terenie chłodnego stanu Nebraska, gdzie poszukiwano taniego sposobu na budowę domu z dobrą termoizolacją. Kostki ze słomy okazały się być najlepsze do stworzenie przytulnego i ciepłego wnętrza. Do tynkowania ścian najlepsza okazała się glina i wapno, które trwale wiąże wszystkie elementy.

By JonathanCross at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

Moda na gliniane i słomiane domy ekologiczne po kilku dekadach przywędrowało też do Polski. Nowe domy ze słomy powstają obecnie jak grzyby po deszczu i wiele rodzin zdecydowało się już w nich zamieszać. Jedną z większych inwestycji z wykorzystaniem technologii strawbale realizowano w Grójcu, przy której używano wyłącznie kostek słomy, gliny i niewypalonych cegieł. Budynek o powierzchni około 200 metrów kwadratowych wykazuje się niskoenergetycznością, gdyż do izolacji termicznej budowli wykorzystano niemal 1000 kostek słomy.

Metoda budowania w oparciu o technikę strawbale ma jednak też swoje wady. Największą z nich jest duże zawilgocenie konstrukcji, szczególnie gdy dojdzie do obfitych opadów deszczu. Z tego względu trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć wszystkie elementy przed kontaktem z wodą. Problematyczne jest również jest ubezpieczenie domu ze słomy czy uzyskanie kredytu na budowę takiego domu. Natomiast naturalne materiały budowlane nie podlegają standaryzacji, dlatego przed rozpoczęciem budowy lepiej bardzo dokładnie sprawdzić ich jakość i wytrzymałość, gdyż mogą okazać się niezdatne do użycia w celach budowlanych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.