Drewniane domy letniskowe i całoroczne

Moda na ekologię wdziera się coraz mocniej w życie każdego z nas, a wraz z nią zapotrzebowanie na produkty naturalne. Tak samo dzieje się w budownictwie. Dlatego drewniane domy przeżywają swój renesans.

Obecnie bez trudu można sobie postawić dom w dowolnym rozmiarze zbudowany z drewna lub z bali. Oferty firm zajmujących się tego typu usługami zawierają zarówno propozycje niewielkich szop, altanek i budynków mieszkalnych całorocznych. Do tej pory takie konstrukcje spotykane były szczególnie na Mazurach lub w górach, jako domki letniskowe przystosowane tylko do wiosenno-letnich wypadów. Jednak obecna technologia pozwala na przebywanie w nich przez cały rok.

Drewniane domy letniskowe i całoroczne

Typowo letniskowe domki to przeważnie tylko jedna warstwa desek stanowiąca ścianę zewnętrzną i ewentualnie drugą – wewnętrzną, która ma raczej znaczenie wizualne niż izolujące. Przeważnie jest to boazeria. Domki całoroczne natomiast budowane są praktycznie jak każdy dom w konstrukcji drewnianej. Zazwyczaj posiada betonowe fundamenty, a ściany posiadają izolację. Między ścianę zewnętrzną, a wewnętrzną stosuje się folie oddychające i wełny mineralne. Podobnie można zrobić przy budowaniu domu z bali, ale wtedy wewnętrzne ściany stracą swój unikalny wygląd, kiedy przysłonimy bale izolacją. W tym wypadku, używa się bali o większym przekroju, takich powyżej 100 mm, wtedy izolacja nie będzie potrzebna.

Kolejna ważna różnica między domkiem letniskowy, a całorocznym to poszycie dachowe. Wiadomo, że w tych letniskowych dach powinien być jedynie odporny na wiatr i wodę, natomiast w całorocznym znów trzeba zainwestować w izolację i materiały tłumiące hałas. W letniskowych wystarczą tylko okna z okiennicami, które zamykamy na czas nieużywania, w całorocznym znów musimy zadbać o izolację i akustykę. Kolejna różnica to instalacje grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Jeśli korzystamy z takiego budynku tylko kilka tygodni w roku to nie ma sensu zakładać C.O., ponieważ wystarczy tylko kominek, zapotrzebowanie na prąd jest dużo mniejsze, więc większość rzeczy podłączy się przy pomocy przedłużacza z przyłącza lub kiedy koszt założenia owego przyłącza jest duży to rozwiązuje się to zakupem agregatu prądotwórczego. Woda w takim domku przeważnie sprowadza się do tej zimnej, a toaleta umiejscowiona jest na zewnątrz. W domku całorocznym wszystkie te media zakłada się podobnie jak w domach jednorodzinnych. Należy mieć szambo, jeśli nie ma przyłącza, płaci się także za wywóz śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.