Jak impregnować meble?

Drewniane meble zawsze są w modzie. Świadczą o dobrym guście właściciela, a ponadto są nie tylko dobrym pomysłem na aranżację, ale także praktycznym rozwiązaniem zagospodarowania domu lub terenów zielonych. Meble produkuje się najczęściej z sosny, świerku, dębu lub akacji. Doskonale sprawdzają w ogrodzie, gdzie idealnie komponują się z żywą przyrodą.

Ponadto drewno cenione jest w różnych pomieszczeniach ze względu na swoją wytrzymałość. Pojawia się jednak pytanie, jak należy impregnować drewniane meble, by służyły przez lata? Odpowiednia konserwacja to klucz do uchronienia mebli przed wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych.

Drewniane meble zdobią tarasy, balkony czy podwórza. Ciekawie wykończone ławeczki i stoły zachęcają do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednak deszcz, wiatr czy ostre słońce bardzo szybko niszczą mebel. Dlatego też zanim wystawimy je na zewnątrz konieczne jest zastosowanie właściwych impregnatów. Najpowszechniejszym sposobem na ochronę mebli jest pomalowanie ich, najlepiej kilka razy, farbą olejną. Sprawdza się to tylko na jeden sezon, więc konieczne jest powtarzanie malowania co 12 miesięcy. W przypadku mebli ogrodowych sprawdza się także bezbarwny lakier wodoodporny.

Jak impregnować meble?

Woda niszczy również drewno w kuchni oraz łazience. Proces absorpcji wody znacząco się wydłuży, jeśli kuchenny blat lub szafka przy wannie zostaną pokryte lnianym pokostem. Zabieg należy powtórzyć trzy raz w odstępie 3 dni. Dopiero wówczas efekt będzie zadowalający. W sklepach nie brakuje specjalnych środków chemicznych, których zadaniem jest neutralizowanie szkodliwej działalności także grzybów, pleśni i owadów.

Przed impregnacją drewnianych mebli należy usunąć poprzednią warstwę oleju lub preparatu konserwującego. Zapomnieć nie można też o regularnym czyszczeniu mebli. Wszelkie zanieczyszczenia, osiadające na drewnianych powierzchniach przyspieszają procesy niszczenia struktury. Szczególną uwagę trzeba zwracać na powstające pęknięcia i w razie konieczności zastosować metalowe wzmocnienia. Bogaty wybór środków do konserwowania mebli kupić można w marketach budowlanych.

Komentarze
  1. arekk Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.