Jak wybrać firmę budującą domy z drewna?

Decyzja o budowie domu jest z pewnością jedną z najpoważniejszych w życiu. Oprócz wyboru lokalizacji, wielkości, typu budynku itd., najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny. Na wielkość udzielonego wsparcia wpływ będzie miała nie ostateczna cena, jak w przypadku kupna gotowego budynku, ale szacunkowy koszt realizacji inwestycji.

Kalkulacja kosztów w tym przypadku obejmować będzie między innymi: koszt zakupu gruntu – jeśli takowego jeszcze nie posiadamy, koszt sporządzenia projektu, opłaty związane z wydaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem niezbędnych mediów, wreszcie koszt samej budowy. Na etapie wyboru wymarzonego domu warto zastanowić się nad sposobem jego wykonania.

Budownictwo drewniane

fot. nruboc/bigstockphoto.com

Coraz bardziej popularnym w Polsce typem domu jest dom zbudowany z bali drewnianych. W całości wykonany z ekologicznych i naturalnych materiałów, przywołuje raczej na myśl wiejską (letniskową) zabudowę. Ze starymi, drewnianymi chatami łączy go jednak wyłącznie klimat. Wykorzystywane obecnie metody obróbki i konserwacji drewna, a także technologia budowy, pozwalają wznosić całoroczne budynki, odporne na lokalne zmiany pogody. Przewaga domu drewnianego nad murowanym wynika przede wszystkim z jego ceny (nawet trzykrotnie niższa) oraz czasu budowy – w zależności od projektu od czterech do ośmiu tygodni. Jeśli lubimy naturę i dodatkowo zależy nam na obniżeniu kosztów budowy, dom z drewna wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Kluczową kwestią jest wybór firmy budowlanej. Z uwagi na specyfikę budowy oraz wykorzystywany materiał powinniśmy poszukać firmy specjalizującej w budownictwie drewnianym. Profesjonalna firma, uznana na rynku, będzie w stanie przedstawić nam swoje portfolio – zdjęcia i projekty do tej pory wykonanych domów, referencje dotychczasowych klientów oraz posiadane wyróżnienia branży budowlanej. Przedstawi nam również przykładowy projekt domu lub pomoże nam w zaprojektowaniu budynku odpowiadającego naszym potrzebom.

Szukając właściwego wykonawcy, warto zwrócić uwagę na:

  • wykorzystywany przez niego materiał, tj. odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane drewno iglaste (sosnowe, jodłowe, świerkowe, modrzewiowe itp.), pochodzące z wiarygodnego źródła, dbałość o prawidłowe wykonywanie projektów, zabezpieczające budynek przed nadmiernymi uszkodzeniami, wynikającymi między innymi z pracy drewna, oraz przed biologiczną korozją,

a także:

  • doświadczenie firmy (liczbę wybudowanych domów),
  • kwalifikacje pracowników i posiadane uprawnienia budowlane,
  • zasady rozpatrywania gwarancji,
  • gotowość podpisania umowy i wystawiania faktur,
  • wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, uwiarygadniający danego przedsiębiorcę.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji można poszukać informacji na temat branej przez nas pod uwagę firmy wśród jej klientów (polecenie zadowolonego właściciela wybudowanego domu stanowi najlepszą reklamę), a także odwiedzić realizowaną budowę i porozmawiać z ekipą – firma niemająca niczego do ukrycia, nie powinna mieć nic przeciwko. Istotną kwestią pozostaje również cena, która w przypadku branży budowlanej jest ściśle powiązana z jakością realizowanej inwestycji. W celu ustalenie realnej stawki, warto porównać oferty kilku firm funkcjonujących na rynku.

Wybór odpowiedniej firmy budującej domy z drewna, na pierwszy rzut oka, może nie być łatwy, a wielość firm pseudobudowlanych tym bardziej nam nie pomoże. Warto jednak poświęcić temu trochę czasu i energii – w końcu nieczęsto postanawiamy wybudować dom.

Komentarze
  1. Wojtek Odpowiedz
  2. Gwoz Odpowiedz
  3. Marysia Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.