Malowanie mebli drewnianych

Co jakiś czas czujemy potrzebę odświeżenia mieszkania. Odmalowanie ścian, dodanie modnych dodatków czy dokupienie interesujących mebli to sposoby na stworzenie nowej aranżacji.  Jednak przy niewielkim budżecie trzeba szukać rozwiązań, które nie generują kosztów. Jednym z nich jest pomalowanie mebli zamiast kupowanie nowych. Ten trend stale rozwija się i pozwala uzyskać nową jakość wysłużonych już szafek czy krzeseł. Czym malować meble, by wyglądały jak egzemplarze od projektanta?

Nim przystąpi się do malowania, większość mebli należy przygotować do tego zabiegu. Pokryte lakierobejcą komody, szafki, itd. należy dokładnie oczyścić i zmatowić, inaczej powstaną nieestetyczne zacieki po nałożeniu farby. Stary lakier można zdjąć za pomocą skrobaka ciesielskiego, który bez kłopotu kupimy w markecie budowlanym. Do wyboru są różne ostrza, które pozwolą w szybko usunąć warstwę starego lakieru. Kolejnym krokiem jest wygładzenie powierzchni mebla za pomocą papieru ściernego. Najpierw używamy gruboziarnistego, a kończymy drobnoziarnistym. Ważne, aby ścieranie odbywało się wzdłuż usłojenia drewna. To pozwoli uniknąć rys, jakie będą widoczne nawet po nałożeniu farby.

efetova/bigstockphoto.com

efetova/bigstockphoto.com

Przygotowanie mebli do malowania kończy się przetarciem wilgotną szmatką. Po godzinie można nakładać pierwszą warstwę farby. Najlepiej w przypadku mebli sprawdzają się farby kredowe, które również używa się malowania ścian. Ten rodzaj farb jest mocno kryjący i często nakłada się go nawet na polakierowane meble. Farby kredowe są sprzedawane w specjalnych sklepach malarskich, trudno o ich dostępność w popularnych marketach budowlanych, co sprawia, że cena jest wyższa. Drewno można również pomalować farbą akrylową i alkidową. Szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie opcje dla siebie i stworzy niecodzienny wystój z nowymi meblami.  Ponadto można ciekawie ozdobić meble za pomocą różnych szablonów, np. dziecięce szafki gwiazdkami czy samochodzikami. Dzięki temu nasz mebel będzie unikatowy i dopasowany do naszych upodobań, a to bardzo cenna cecha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.