Parkiet drewniany i deska podłogowa

StudioDin/bigstockphoto.com

Drewniane podłogi zapewniają komfort oraz atrakcyjny wygląd. Ten trwały materiał sprawdza się przy różnych aranżacjach i pozwala stworzyć bardzo eleganckie wnętrze. Niegdyś drewniany parkiet dostępny była tylko dla bogatszej części społeczeństwa. Dziś większość z nas można pozwolić sobie na takie wykończenie podłogi lub na panel jako alternatywę.

Najczęściej domowe parkiety wykonie się z drewna bukowego, dębowego oraz jesionowego. Coraz popularniejsze stają się też egzotyczne gatunku takie jak teak, merbau, iroko czy wenge. Natomiast tańszym rozwiązaniem, które także pozwala uzyskać ciekawy efekt, jest deska podłogowa imitująca naturalne drewno. Która z opcji będzie lepsza w przypadku twojego mieszkania?

Decydując się na parkiet trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Jednak cena uzależniona jest od trwałości materiału. Drewniany parkiet prezentuje się nowocześnie i przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służył wiele lat. W zależności od pomieszczenia warto dobrać odpowiedni gatunek, który lepiej będzie sprawdzał się w danych warunkach. W kuchni ryzyko zabrudzenia jest znacznie wyższe niż w sypialni. Bardziej odporne na ścieranie są gatunki egzotyczne, np. palisander. Natomiast jeśli poszukujemy elegancji, zdecydowanie najkorzystniej prezentować się będzie parkiet z drewna dębowego, który można zamówić w różnych odcieniach – bielonym, czerwonym czy tradycyjnym ciemnym. Dąb wykazuje też dobre właściwości termiczne, podobnie jak buk, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności, zwłaszcza buk palony o nietypowej czerwonej barwie.

Buk zyskuje również ze względu na cenę, gdyż jest jednym z tańszych gatunków. Za metr kwadratowy parkietu zapłacimy około 40 zł. Natomiast dąb czy jesion to wydatek rzędu 130 zł. Najdroższe będą podłogi z drewna egzotycznego, które mogą kosztować nawet 250 zł za mkw. Do kosztów podłogi trzeba doliczyć też koszty materiałów konserwacyjnych. Znacznie mniej zapłaci się za deskę podłogową lub panele. Różnorodność faktur umożliwia stworzenie dowolnej aranżacji, które przywodzić na myśl dany gatunek drewna. Montaż desek podłogowych trwa znacznie krócej i nie są one tak wymagające w pielęgnacji jak parkiet, gdyż wystarczy je regularnie pokrywać lakierem lub bejcą. Lita deska powinna być jednak odpowiednio wykończona, by podłoga prezentowała się atrakcyjnie. Zarówno parkiet drewniany, jak i podłoże z deski podłogowej na koniec należy wycyklinować. Zabieg ten pozwoli uzyskać piękny wygląd i wzmocnić strukturę, dzięki czemu podłoga będzie służyć dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.