Olej silnikowy w konserwacji drewna

Decydując się na wykorzystanie drewna, na przykład w aranżacji ogrodu, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z jego eksploatacją i zabezpieczeniem. Drewno to bardzo wdzięczny materiał, umożliwiający między innymi budowanie dość dużych konstrukcji, takich jak altany, pergole, ogrodzenia itd., wykonanie mebli ogrodowych, a także zastosowanie go w zewnętrznych elementach dekoracyjnych – fragmenty elewacji, pokrycie tarasu. Naturalne pochodzenie drewna z jednej strony sprawia, że idealnie komponuje się ono z otoczeniem ogrodu (posesji), z drugiej jednak wymaga cyklicznego stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Impregnacja olejem silnikowym

fot. stokkete/bigstockphoto.com

Konserwacja elementów/obiektów drewnianych ma na celu zabezpieczenie ich przed niszczeniem na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, tj. wilgoci, działalności szkodników czy rozwoju grzybów (w tym grzybów pleśniowych). Jednym ze sposobów zabezpieczenia drewna jest impregnacja, polegająca na nasyceniu jego struktury substancjami wzmacniającymi (roztwory żywic, woski, oleje i inne). Powszechnie uważa się, że jednym z najlepszych i jednocześnie najtańszych środków impregnujących drewno jest zużyty (przepalony, przepracowany) olej silnikowy. Czy jest tak faktycznie?

Olej chroni drewno

Zabezpieczenie drewna olejem wydaje się bardzo skuteczne, ponieważ substancja wnika dość głęboko, chroniąc je przed wilgocią i pękaniem. Dodatkowo, w odróżnieniu na przykład od lakieru, nie pozostawia sztucznej warstwy, pozwalając na zachowanie i podkreślenie naturalnego rysunku słojów. Nakładanie preparatu nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi – wystarczy bawełniana ściereczka, za pomocą której wetrzemy olej w zabezpieczane elementy, a w przypadku ponownej konserwacji nie jest konieczne malowanie całej powierzchni (w zależności od potrzeb, można nanosić go miejscowo). Olej, jako substancja konserwująca, nadaje się przede wszystkim do zabezpieczenia powierzchni mniej eksploatowanych (nie nadaje się do zabezpieczenia podłóg) oraz impregnacji drewna twardego, w tym drewna egzotycznego.

Olej nieprzyjazny środowisku

Warto mieć na uwadze, że zużyty olej silnikowy nie zawiera substancji grzybo- i szkodnikobójczych (biocytów), a jedynie pozwala na czasowe zabezpieczenie drewna przed wilgocią, sprzyjającą działalności i rozwojowi mikroorganizmów. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że przepalony olej silnikowy jest szkodliwym dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego odpadem – wysoce toksyczną substancją chemiczną, zawierającą zanieczyszczenia, powstałe w wyniku eksploatacji samego oleju oraz silnika samochodowego. O ile jego pozyskanie jest stosunkowo proste i tanie (wymiana we własnym zakresie lub w warsztacie samochodowym), o tyle jego późniejsze składowanie już nie. Zgodnie z uregulowaniami prawnymi – między innymi ustawą o odpadach, zużyty olej silnikowy należy przekazać podmiotowi odpowiadającemu za zabezpieczenie produktów ropopochodnych (na przykład stacji paliw) lub zabezpieczyć go we własnym zakresie, w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Prawo dopuszcza również spalanie zużytego oleju silnikowego. Jest to jednak możliwe pod ściśle określonymi warunkami. W żadnym zapisie zużyty olej silnikowy nie jest jednak rekomendowany jako środek konserwujący.

Komentarze
  1. Mateusz Odpowiedz
  2. max Odpowiedz
  3. giguś Odpowiedz
  4. Dotacje dla Rydzyka Odpowiedz
  5. Anonim Odpowiedz
  6. Anonim Odpowiedz
    • Antek Odpowiedz
  7. Daniel Olejnik Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.