Jakie domy z drewna budują Polacy?

Budownictwo drewniane

fot. nruboc/bigstockphoto.com

Wiele czynników wpływa na to, jakie domy są budowane. Bardzo dużo zależy od projektanta lub architekta, ale także od tego, w jaki sposób pogodzić potrzeby inwestora z miejscem, w którym budynek ma powstać.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością. Najpopularniejsze rozwiązania to domy z bali lub budowa domu w technologii kanadyjskiej. Jak pokazują statystyki budowa 1 mkw. domu drewnianego kosztuje, co najmniej 10 proc. mniej od budowanego metodą tradycyjną, a realizacja inwestycji jest nawet do czterech razy szybsza.

Serwis Oferteo.pl analizował zapytania osób zainteresowanych budową domu z drewna. Okazuje się, że najwięcej spośród ankietowanych, bo aż 72 proc., zamierza wybudować dom w technologii kanadyjskiej.

Konstrukcja kanadyjska to wybudowanie szkieletu domu z belek połączonych gwoźdźmi, a następnie wypełnienie go termoizolacyjnym materiałem. Dom kanadyjski jest energooszczędny. Wybudowanie go trwa zdecydowanie krócej, niż tradycyjna budowa.

26 proc. adresatów ankiety Oferteo.pl zadeklarowało, że najchętniej wybudowałoby dom z bala, choć jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie niż dom kanadyjski. Dom z bali to nietania inwestycja, głównie z uwagi na koszt drewna, z którego powstaje. Najczęściej jest to lite drewno świerkowe, jodłowe lub sosnowe.

Najczęściej budowane są domy drewniane o powierzchni od 100 do 150 mkw bez podpiwniczenia. Najpopularniejsze są dachy z blachodachówki. Domy najczęściej budowane są na działkach ok. 20-arowych. Z badania wynika, że większość z budujących decyduje się na budowę domu według kupionego i gotowego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.