Dom drewniany z rynku wtórnego – czy warto kupić?

Przy budowie domu rzadko używa się drewna jako głównego budulca. Tym rzadziej kupuje się drewniany domu z rynku wtórnego, bo jest obawa o jego trwałość. Jest jednak rzesza zwolenników, które ceniąc naturalny klimat drewnianego domu, decydują się zainwestować w tego typu nieruchomość. Szczególnie trwałe są domy z bali, które można użytkować przez cały rok.

Wybierając gotowy dom skracamy czas realizacji inwestycji. Nie ma oczekiwania na projekt oraz nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Domy drewniane szybko ustawia się na działce budowlanej i niemal od razu można w nim zamieszkać. Wiele firm specjalizuje się w transporcie i montażu gotowych domów w dowolnym miejscu. Wybudowane w latach siedemdziesiątych nieruchomości całoroczne doskonale sprawdzają się przy tego typu praktykach. A ich cena w porównaniu z cenami innych nieruchomości jest bardzo atrakcyjna.

Abandoned old wooden house.

Natomiast dom wraz z działką to pełne uzbrojenie i brak formalności budowlanych, dlatego można skupić się na wykończeniu wszystkich pomieszczeń. Warto pamiętać, że drewno z upływem lat ulega zniszczeniu i mogą pojawić się pęknięcia, dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. W koszty trzeba też wliczyć niektóre naprawy. O stanie drewna świadczy jego zapach oraz wygląd. Jeśli drewno nie wytwarza żadnej woni, można mieć pewność, że jest w dobrym stanie. Przykry zapach kwaśnego octu lub stęchlizny to początek procesu gnilnego. Liczne zacieki oraz siny kolor również świadczą o rozkładzie.

Warunkiem długotrwałości drewnianego domu jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń, bo wilgoć bardzo niszczy bale. Dom z drewna musi też mieć solidne naroża i wiązania, najlepiej z drewna struganego, które jest bardziej odporne na korozję biologiczną. Dach chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, dlatego powinien być wykonany dokładnie, by w pełni spełniać swoją funkcję. Po dokładnych oględzinach i sprawdzeniu stanu nieruchomości można inwestować w drewnianą nieruchomość, które będzie dużo tańsza niż wybudowanie domu od podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.