Dom parterowy a piętrowy

W dobie drożyzny na rynku mieszkaniowym i w cieniu pandemicznej klaustrofobii coraz więcej osób, które wcześniej nie brały tej opcji pod uwagę, myśli dziś o budowie domu. Obojętnie z jakich pobudek podejmiemy decyzję o rozpoczęciu inwestycji, na pewnym etapie staniemy przed wyborem projektu. Decyzja o tym, czy nasz wymarzony dom będzie parterowy czy piętrowy, jest kluczowa dla jego funkcjonalności. Nie pozostanie też oczywiście bez wpływu na koszty budowy. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom obu typów zabudowy.

Dla kogo jedna kondygnacja?

Jeśli mamy możliwość swobodnego wyboru między domem piętrowym a parterowym, warto poznać słabe i mocne strony obu projektów. Budynek jednokondygnacyjny z pewnością sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Brak schodów w ich przypadku będzie ważną wygodą. Osobom starszym pozwoli na swobodne przemieszczanie się po całym domu, a dla rodziców będzie ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo pociech i ułatwiające kontrolę nad nimi. Rezygnacja z poddasza z pewnością pozwoli też na spore oszczędności. Brak wydatków związanych z dodatkowym metrażem, schodami i podstawowym wykończeniem może być kluczowy dla sukcesu całej inwestycji.

Domy parterowe powstają też znacznie szybciej, a koszty ich utrzymania są zdecydowanie mniejsze. Choć oczywiście ostatecznie decydująca jest powierzchnia mieszkalna, brak potrzeby ogrzewania piętra zawsze będzie miał wpływ na nasze miesięczne rachunki. Nie oznacza to oczywiście, że ten typ budynku ma same plusy. Jego wady skupiają się jednak głównie wokół metrażu. Decydując się na dom parterowy musimy zwrócić szczególną uwagę na projekt. Przestrzenny plan kondygnacji jest kluczowy dla funkcjonalności i praktycznie decyduje o tym, czy dom będzie dobrze odpowiadał na potrzeby jego wszystkich mieszkańców.

Kiedy decydować się na piętro?

Zwolennicy domów z poddaszem mieszkalnym zgodnie twierdzą, że pozwala on na zwiększenie powierzchni użytkowej  przy nawet niewielkiej działce. Niezaprzeczalnie największym atutem piętrowych budynków są dodatkowe metry kwadratowe, które z drugiej strony generują też bonusowe koszty. O poddaszu możliwym do zamieszkania powinni jednak pomyśleć posiadacze dużych lub powiększających się rodzin. Urocze skosy charakterystyczne dla poddasza są też nie do pogardzenia dla miłośników klimatycznych wnętrz. Jednak tego typu względy powinny być funkcją drugorzędną. Szczególnie gdy mamy ściśle określony, ograniczony budżet. Koszt dodatkowej kondygnacji potrafi bowiem podnieść koszty całej budowy nawet o połowę. Jest to ważna kwestia szczególnie dziś, gdy ceny inwestycji tego typu szybko rosną.

Na koniec ważna, a często pomijana kwestia, jaką jest dopasowanie projektu naszego domu do sąsiednich budynków. Specjaliści od projektowania przestrzennego są zgodni. Dużo łatwiej jest harmonijnie wpleść w otoczenie budynek parterowy. Oczywiście efekt końcowy zależy od wybranego przez nas projektu, jednak już na tym etapie warto z architektem poruszyć tę kwestię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.