Domy szachulcowe

Domy szachulcowe są wybudowane w konstrukcji słupowo-ryglowej. Są bardzo wyraziste i jedyne w swoim rodzaju. Miewają niepowtarzalne wzory, dzięki czemu bardzo wyróżniają się na tle innych domów. Ich charakterystyczną cechą jest widoczna drewniana dekoracja, która jest konstrukcją ściany szachulcowej. Tworzy ona wyraziste wzory w kratkę, którą przecina ceglane lub otynkowane wypełnienie.

Konstrukcja domu szachulcowego jest rodzajem budownictwa szkieletowego, które zostało w Polsce spopularyzowane poprzez amerykańskie wzorce. Najwięcej takich konstrukcji budowano na Pomorzu, Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach.

Autor: Polski: Bogusław Linette (http://cyfrowearchiwum.amu.edu.pl/archive/347) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], Wikimedia Commons

Domy szachulcowe tworzą: podwalina, oczep, słupy nośne, poziome rygle oraz skośne zastrzały. Podwalina to belka oparta na całej długości fundamentu. Oczep jest to górna belka, która zamyka ścianę i przejmuje obciążenia od stropowych belek i dachowych krokwi. Słupy nośne mają duże przekroje i są połączone z podwaliną i oczepem. Poziome rygle wzmacniają konstrukcję ścian. Dzielą one pola między słupami i wyznaczają okna oraz drzwi. Zastrzały to ukośne belki w skrajnych polach, które zapewniają stateczność budynku. Drewniane elementy układają się w prostokąty, kwadraty i trójkąty. Tworzy to fasadę całego budynku. Okna najczęściej są niewielkie i skrzynkowe. Pasują do nich kolorowe okiennice.

Wszystkie elementy konstrukcyjne mają przekrój od 12 na 14 do 114 na 18 cm. Wykonuje się je z drewna dębowego lub iglastego. Nie używa się do ich połączenia metalowych elementów. Stosuje się drewniane gwoździe. Konstrukcja taka musi być odpowiednio heblowana i zaimpregnowana. Dzięki kolorowym impregnatom drewno tworzy samo w sobie ozdobę.

Pomiędzy elementami konstrukcyjnymi znajdują się glina oraz trzcina. Najczęściej miejsca te zostają otynkowane na biało, co w zestawieniu z drewnem nadaje budynkowi lekkości i świeżości. Często stosowany jest w tych miejscach tzw. mur pruski, czyli w wypełnieniu znajdują się cegły.

Dach najczęściej pokryty jest naturalnym materiałem. Komponuje się najlepiej strzecha, gont lub ceramiczna dachówka. Domy szachulcowe najczęściej przykryte są dwuspadowymi dachami. Bardziej rozbudowane mogą urozmaicać drewniane ganki i podcienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.