Drewno merbau

Egzotyczne drewno merbau jest jednym z najczęściej importowanych do Polski gatunków drewna podłogowego, pochodzącego z Azji południowo-wschodniej. Zachwyca ono swoimi barwami, które przybierają kolor od żółto-brązowych odcieni, przez czerwono-brązowe, a kończąc na intensywnym brązowym kolorze, przetykanym jaśniejszą barwą wyglądającą niczym złote nitki. To właśnie to dające niezwykły wizualny efekt delikatne złocenia wyróżniają merbau spośród innych gatunków drewna.

Wyjątkowa kolorystyka i właściwości mechaniczne drewna merbau, zwanego również moluckim drewnem żelaznym predysponują je do wyrabiania z niego ekskluzywnych podłóg oraz parkietów w różnego rodzaju pomieszczeniach. Głęboki brązowy kolor rozjaśniony złotymi pasemkami podkreśla dostojność miejsca użyteczności publicznej i doskonale współgra z nowoczesnym wyposażeniem własnego M. Ciemna barwa nawierzchni maskuje zabrudzenia i ewentualne zarysowania. Podłoga z tego gatunku drewna może być układana w miejscach intensywnie użytkowanych, jak np. schody, przedpokoje.

Alina Zienowicz (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Ten rodzaj drewna świetnie sprawdza się w ogrzewaniu podłogowym. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku deski bądź parkiet warstwowy ze względu na wyjątkową stabilność.

Merbau cechuje się bardzo wysokim stopniem twardości, która jest około 30% większa od dębu, małą wrażliwością na zmiany wilgotności w pomieszczeniu oraz odpornością na wilgoć, grzyby i owady. Wybór merbau na materiał podłogowy zapewni naturalną ochronę przed ścieraniem oraz wgnieceniami. Drewno to cenione jest też za swą wytrzymałość i długowieczność.

Warto pamiętać, że drewno merbau można też śmiało wykorzystywać na zewnątrz budynków, np. do aranżacji ogrodów, czy tarasów. Często stosuje się je również w kolejnictwie.

Ze względu na to, że drewno merbau jest ciężkie, nie wykonuje się z niego przedmiotów, które trzeba często przenosić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.