Inwestowanie w stare domy może przynieść zysk

Wielu zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości, zastanawia się czy ulokowanie zgromadzonego kapitału w stary, drewniany dom może stanowić lokatę na przyszłość i przynieść zysk. Znaczna część inwestorów porównuje zakup starego domu, do kupowania przysłowiowego „kota w worku”, ponieważ na etapie remontu mogą pojawić się różne, nieprzewidziane we wstępnej kalkulacji koszty.

Okazuje się jednak, że sporą popularnością cieszą się domy 20-40 letnie, jak również stare kamienice, dworki czy pałace. Analitycy podają, że koszt remontu takiego obiektu może wynieść nawet do kilku milionów złotych.

Stary drewniany dom

Specjaliści wskazują na rosnące zainteresowanie starymi budynkami w dobrych lokalizacjach. Wielu inwestorów dokonuje tego typu inwestycji z myślą o wynajęciu takiego lokalu w przyszłości na powierzchnie biurowe, własny mieszkaniowy użytek, bądź na wynajem. Analityk Domu Kredytowego Notus zauważa, że istnieje grupa osób, które wykazują zainteresowanie kredytami hipotecznymi, właśnie na zakup domów z lat 80., 70. czy nawet 60. Okazuje się jednak, że w Polsce możliwości zakupu takiej nieruchomości są ograniczone, ponieważ wielu właścicieli decyduje się na zamieszkanie w nich do końca życia. Jednakże analiza rynku nieruchomości pozwala wnioskować, że takie inwestycje są tańsze niż zakup mieszkania czy też nowego domu. Konfrontując ceny na rynku nieruchomości, okazuje się, że zakup domu z lat 70. o powierzchni 200-250 metrów kwadratowych stanowi równowartość 70-metrowego mieszkania na rynku pierwotnym.

Decydując się na zakup starego domu, należy dokładnie przeanalizować i dokonać oceny jego stanu. Jako pierwsza analizie powinna zostać poddana konstrukcja domu, czyli stan ścian nośnych, podłóg, a także stropu oraz konstrukcji dachu. Warto ocenić także stopień zawilgocenia domu, jak również rodzaj wykorzystanego do jego konstrukcji drewna oraz jakość gruntów i stan fundamentów.

Decydując się na zakup starego drewnianego domu, warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy pomogą dokonać kalkulacji kosztów renowacji budynku. Wielu inwestorów podejmuje także decyzję o przenoszeniu interesującego ich obiektu, w nowe miejsce.

Inwestowanie w stare drewniane domy, może przynieść zysk, lecz trzeba się liczyć z tym, że zysk ten będzie odroczony w czasie. Zdaniem ekspertów, zakup starej, w złym stanie nieruchomości, której wartość wynosi dwieście tysięcy złotych i szacunkowa cena potrzebnego remontu oscyluje wokół kolejnych stu tysięcy złotych, można sprzedać za ok. czterysta tysięcy złotych. Zysk jest znaczący. Taka szacunkowa wartość najczęściej dotyczy domów z tzw. duszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.