Jak urządzić taras?

Taras to marzenie wielu osób mieszkających w blokach. W starszym budownictwie rzadko się zdarza, aby do mieszkania dołączona była taka przestrzeń – można liczyć co najwyżej na niewielki balkon. W nowszych, deweloperskich nieruchomościach natomiast często można spotkać się z dużym tarasem. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zagospodarować go w taki sposób, by przyjemnie było spędzać na nim czas.

Jak urządzić taras?

Warto rozplanować przestrzeń w taki sposób, aby zmieściło się wszystko, co będzie umilać czas spędzany na tarasie, ale jednocześnie nie zagracić go za bardzo. Zagospodarowanie tego miejsca warto rozpocząć od gruntownego przemyślenia tego, na czym najbardziej Ci zależy. Czy będzie to miejsce do robienia imprez i grillowania z przyjaciółmi? A może bardziej chciałbyś stworzyć swoją strefę relaksu z leżakami i dużą ilością zielonych roślin? Możesz również urządzić na tarasie swój własny, mały zielnik i postawić na nim donice, w których rosła będzie bazylia, mięta i inne jadalne rośliny.

Weź pod uwagę wymiary tarasu

Metraż tarasów może być bardzo różny i to od niego w dużej mierze zależy to, w jaki sposób będziesz mógł go zagospodarować. Może zmieści się na nim wszystko, a może będziesz musiał ograniczyć się tylko do jednego bądź dwóch, z Twoich licznych pomysłów. Dlatego, aby nie było niespodzianek, ostudź swój zapał i podejdź do sprawy rozsądnie – zwymiaruj taras, abyś wiedział, na czym pracujesz.

Zadbaj o funkcjonalność

Taras powinien być oczywiście ładny i zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami, aby cieszył oko i napawał dumą właściciela. A jednak jest kwestia znacznie ważniejsza niż to, jak on wygląda. Jest to funkcjonalność tejże przestrzeni. Co z tego, że będziesz miał najlepszego grilla, jeżeli dostęp do niego będzie utrudniony przez stojące przy nim leżaki. Projektuj z głową – zostaw sobie miejsce na przemieszczanie się i swobodny dostęp do każdej części tarasu. Myśl również o tym, aby zapewnić sobie wygodę korzystania z mebli i urządzeń znajdujących się na zewnątrz. Nieopodal grilla postaw szafkę z akcesoriami do niego, na blacie której będziesz mógł położyć przygotowane potrawy. Obok leżaków umieść choćby mały stoliczek, aby można było na nim postawić szklankę wody i krem do opalania. Ogrzewacze tarasowe doskonale sprawdzą się za to przy komplecie mebli tarasowych, aby w chłodne wieczory dawały ciepło Tobie i Twoim gościom.

Kupuj rzeczy odporne na zmienne warunki atmosferyczne

Innymi słowy – upewnij się, jeszcze przed zakupem, czy dany mebel albo ozdoba nie będzie do wyrzucenia po kilku tygodniach stania na tarasie. Wodoodporne materiały to konieczność. Na meble warto kupić specjalne narzuty, które montuje się w deszczowe dni, na noc albo na zimę. Jeżeli planujesz dywan, to tylko taki, który jest przeznaczony specjalnie na dwór, natomiast w przypadku zakupu drewnianych rzeczy zwróć koniecznie uwagę na to, czy są impregnowane! Najważniejsza jednak jest wszelkiego rodzaju elektronika. Wszelkie kable znajdujące się na dworze muszą być odpowiednio zabezpieczone. W innym wypadku mogą spowodować pożar albo porażenie prądem!

Urządzanie tarasu jest przyjemnym doświadczeniem. Przecież przestrzeń tę przygotowuje się z myślą o samych miłych chwilach – romantycznych wieczorach, spotkaniach z przyjaciółmi czy kawie ze znajomymi. Warto jednak pamiętać o tym, aby miejsce to zagospodarować nie tylko ładnie, ale przede wszystkim praktycznie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.