Materiały budowlane wciąż drożeją, ale ceny wyhamowują

Materiały budowlane to kluczowy element każdego projektu budowlanego, od budynków mieszkalnych po infrastrukturę publiczną. W ciągu ostatniego roku branża budowlana doświadczyła drastycznych wzrostów cen materiałów, które były spowodowane najpierw pandemią koronawirusa, a potem wojną za naszą wschodnią granicą. Jednak ostatnio obserwujemy, że ceny materiałów budowlanych wyhamowują, co może być dobrym znakiem dla branży budowlanej.

Dobre informacje na początku 2023 roku

Niestety ceny materiałów budowlanych nadal rosną. Jednak dobrą informacją jest, że wzrost przez ostatni rok wyniósł zaledwie 17%. To dwa razy mniej niż ten, który zaobserwowano zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie. Może zadowolić nas też fakt, że znajdą się pojedyncze rodzaje materiałów potrzebnych do wielu inwestycji budowlanych, które potaniały mimo ogólnego wzrostu cen. Polskie Składy Budowlane, które monitorują sytuację branży budowlanej, podkreślają, że ostatnie dziewięć miesięcy to regularny spadek wzrostu cen. To bardzo dobre informacje dla wszystkich, którzy planują inwestycje związane z nieruchomościami w najbliższym czasie.

Kryzys sprzed roku został pokonany

Niższa dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych nie musi oznaczać niższych cen. To zależy od konkretnych surowców potrzebnych do ich wytworzenia. Obecnie sytuacja się stabilizuje, więc powinniśmy być raczej pewni, że nie będzie drożej. To ważne, ponieważ bezpośrednio po rosyjskim ataku na terytorium Ukrainy na rynku zabrakło firm transportowych do przewożenia gotowych produktów ze wschodu. To wiązało się z kryzysem i pośpiesznym poszukiwaniem zastępstw za wszelką cenę. Tak generowano koszty. Dziś jest to już niepotrzebne.

Ceny konkretnych materiałów

Z początkiem 2023 roku największy wzrost cen zauważono przy dostawach cementu i wapna. Są to jedne z najbardziej potrzebnych produktów, więc nie powinno to nikogo dziwić. Dziś zapłacimy za nie o 55% więcej niż przed rokiem. O 25% wzrosła w ciągu minionego roku sucha zabudowa. Mniej więcej o 1/5 droższe są dziś też materiały takie jak płytki czy izolacje wodochronne. Jeżeli liczymy na niższy koszt niż przed rokiem, powinniśmy się przyjrzeć materiałom tworzonym z drewna. Tańsze są też płyty OSB. Potaniała też stal potrzebna do wielu konstrukcji. Polska Unia Dystrybutorów Stali podaje za przykład pręty zbrojeniowe, za które dziś zapłacimy o 12% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku i o aż 43% mniej od ich rekordowej ceny odnotowanej w ostatnich latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.