Opłacalność domów drewnianych

Ognioodporność domu z bali

Do budowy domów drewno wykorzystywane jest od zawsze. Współczesne drewniane domy dzięki nowym technologiom nie przypominają jednak starego budownictwa. Nowoczesne domy pozwalają na energooszczędność i funkcjonalność, a także są znacznie trwalsze od tych budowanych lata temu.

Wybierając pomiędzy domem drewnianym a tradycyjnym trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz przeanalizować wady i zalety, a także korzyści. Warto zwrócić uwagę także na swoje zdolności finansowe, indywidualny kosztorys planowanej inwestycji oraz warunki glebowe panujące na działce budowlanej.
Domy drewniane buduje się szybko, co jest ich niewątpliwą zaletą. Montaż w zależności od wybrane technologii może trwać od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy. W porównaniu do budowy domu tradycyjnego to oszczędność około 1,5 roku.

Porównując domy drewniane do tradycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na lekkość ich konstrukcji. Takie domy można budować nawet na terenach o niewielkiej nośności gruntu. Tam budowa domu murowanego nie będzie możliwa.

Ogromną zaletą jest łatwość w rozprowadzaniu instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych w budynku. Wynika to z tego, że drewno jest łatwe do obróbki. Wykończenie i ewentualna modernizacja budynku będą proste i zdecydowanie tańsze niż w przypadku domów tradycyjnie murowanych.

Drewniane domy posiadają zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki temu w domu panuje bardzo korzystny mikroklimat. Są przyjazne w użytkowaniu i posiadają opinię zdrowych.

Na korzyść domu murowanego przemawia żywotność budynku. Domy drewniane nie przetrwają kilku pokoleń, trzeba je co jakiś czas odpowiednio impregnować i dbać o ich stan techniczny.

Domy drewniane powinno się budować z dala od ruchliwych ulic i źródeł dużego hałasu. Nie zapewniają bowiem tak dobrej akustyki jak domy tradycyjne. Problem ten dotyczy także izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami i piętrami. Można oczywiście zastosować odpowiednie materiały, które pomogą dom wyciszyć, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami budowy.

Jeśli chodzi o cenę, budowa jest bardzo ekonomiczna i zdecydowanie w tej kwestii domy drewniane wypadają lepiej niż domy murowane. Najtańsze w wykonaniu będą zwykłe drewniane domy letniskowe. Można je postawić już w cenie ok 750 zł za mkw. Drożej wychodzi postawienie domu całorocznego w konstrukcji szkieletowej lub domu z drewna klejonego. Koszt za 1 mkw w stanie surowym zamkniętym to około 1400 zł. Nieco drożej, bo ok 1550 zł wychodzi za metr domu zbudowanego w technologii skandynawskiej. Najdroższe okazują się domy z bali. Średnia cena to około 1800 zł za mkw. Cena domu drewnianego zbudowanego pod klucz wynosi od 2300 do 3000 zł za mkw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.