Skuteczne odśnieżanie

Tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich dużymi opadami śniegu, o których wiele osób już zapominało. Ostatnie, niemal bezśnieżne zimy sprawiły, że nie każdy jest przygotowany na odśnieżanie, które jest obowiązkiem każdego właściciela oraz zarządcy posesji. Za jego niedopełnienie grozi mandat. Jakie zatem narzędzia są niezbędne, aby szybko zadbać o swobodny dostęp do budynku? Poniżej krótkie przypomnienie dotyczące odśnieżania terenów wokół domów.

 Przy ciągłych opadach śniegu należy przede wszystkim pamiętać o regularności, bo zmrożony śnieg dużo trudniej usunąć z chodnika czy podjazdu do garażu. Podstawowym narzędziem do tego jest oczywiście łopata, którą powinien mieć w każdy w swoim domowym wyposażeniu. Wybierając między drewnianym bądź metalowym trzonkiem lepiej zdecydować się na ten pierwszy, który przyjemniej trzyma się w dłoniach i nie jest zimny przy pracy na mrozie. Taka łopata powinna też mieć zamontowaną specjalną osłonę, najlepiej aluminiową, aby wygodniej usuwać mokry śnieg, który przykleja się do sprzętu. Do odśnieżania działki i podjazdu sprawdzi się szeroka łopata, która za jednym ruchem odgarnia znacznie więcej śnieg. Natomiast w przypadku schodów i wąskich śnieżek lepiej użyć mniejszej łopaty, która jest również odpowiednia dla nastolatków czy kobiet, którzy pomagają w pracach porządkowych. Warto zaznaczać, że odśnieżanie to ciężka praca fizyczna i wymaga większych nakładów siły i nie każdy może ją wykonywać.

Jest także rozwiązanie na wielkopowierzchniowe działki, które wymagają pełnego odśnieżenia w ciągu jednego dnia. Taki teren lepiej potraktować kosiarką typu traktorek z domontowanym z przodu pługiem. Dzięki temu zdecydowanie szybciej i wygodniej usuniemy zalegający śnieg na dużym obszarze. W przypadku, gdy pod śniegiem znajduje się lód, niezbędne będzie skucie całej warstwy. Użyć można łopaty, ale bez ostrych krawędzi, ze specjalną gumą, aby nie uszkodzić np. chodnika. W razie możliwości nawierzchnię należy posypywać piasek bądź stosować sól kamienną, która rozpuszcza lód. Jednak dużą wadą soli jest negatywny wpływ na glebę, dlatego nie zaleca się jej w pobliżu roślinności, gdyż powoduje wyjałowienie ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.