Wnętrze w stylu rustykalnym

Styl rustykalny nie da się zamknąć w jednej prostej definicji, bo czerpie inspiracje z wielu źródeł i w różnych krajach wygląda nieco inaczej. Chociaż wielu postrzega go jako wnętrze, w którym jest wiele bibelotów i zbędnych ozdób, to tak naprawdę cechuje go minimalizm i umiłowanie naturalnych materiałów.

W Polsce moda na ten styl zapanowała pod koniec lat siedemdziesiątych. Było to niejako wymuszone, ponieważ nie było wtedy dostępu do nowoczesnego wzornictwa, a bez większego trudu można było zdobyć wzorowane na tradycyjnych meble oraz dodatki. Przy ich użyciu aranżowano zarówno domki wypoczynkowe, jak i mieszkania. Można jednak zauważyć, że moda przed lat, chociaż ulega wielu modyfikacjom, jest ciągle popularna.

Styl rustykalny

kanzefar/bigstockphoto.com

Jakie są główne cechy wnętrza w stylu rustykalnym? Przede wszystkim dążenie do natury, przytulność i prostota, swojskość. Nawiązuje on do tradycyjnego dworku, zamożnej chaty, może mieć jednak nowoczesne oblicze. W takiej przestrzeni dominują ciepłe przydymione kolory: pastele, zielenie, błękity, odcienie beżu i brązu zestawiane z czystą, czasem kremową, bielą. Żywe, intensywne barwy występują tylko jako dodatki, akcenty. Ściany są najczęściej pomalowane na biało lub bielone, mogą być one również wyłożone drewnem lub kamieniem. Dobrze tu wyglądają przecierki.

Dużą rolę odgrywa drewno w naturalnym kolorze, najlepiej z rodzimych gatunków. Wykorzystuje się w nim belki stropowe jako element dekoracji, a także drewniane podłogi. Użyte drewno ma wyglądać dość topornie, a wszelkie jego wady, spękania, rysy, sęki itd. tak naprawdę dodają mu klasy. Bardzo często w takim wnętrzu znajdziemy kominek lub piec kaflowy. Niezbędnym elementem takiego stylu są elementy ludowe: szydełkowe serwety, pasy, kraty, motywy roślinne czy wzory nawiązujące do folkloru. Pasują tu również elementy ceramiczne, żelazne, miedziane czy kamienie.  Inne dodatki, które wpisują się w tę przestrzeń, to drewniane figurki, malarstwo nawiązujące do życia wsi, oryginalne zegary z kukułką, a także suszone kwiaty, wyroby z wikliny, lniane makatki czy obrusy, a na podłogach – skóry zwierząt lub ręcznie tkane chodniki.

Wnętrze w stylu rustykalnym wymaga sporo przestrzeni, bo drewniane meble, skrzynie, kredensy potrzebują miejsca do ekspozycji. Meble powinny być drewniane z zachowanym rysunkiem słoi, najlepiej o naturalnej barwie lub powleczone matowym lakierem lub bejcą. Mają mieć prostą, nawet dość ciężkawą formę. Można się tu wykazać inwencją w znalezieniu zastosowania dla tradycyjnych elementów sprzed wielu lat i wykorzystywać je według własnego uznania.

W architekturze wnętrz styl rustykalny nie jest postrzegany jako łatwy do osiągnięcia. Uzyskanie spójnego efektu wymaga sporej pracy i odpowiedniego wyważenia, gdyż łatwo otrzeć się o kicz. Należy się wykazać sporym wyczuciem, oryginalnym pomyłem i celowością. Styl ten cechuje ponadczasowość, bo od wielu lat budzi duże zainteresowanie. A co więcej – stanowi dużą inspirację dla nowoczesnych wnętrz, w których chętnie wykorzystuje się np. surowe drewno w połączeniu ze szkłem i stalą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.