Ogród w listopadzie

bildlove/bigstockphoto.com

Listopad to ostatni moment, w którym można zadbać o ogród przed nadejściem zimy. O ile ciepłe październikowe dni mogą nieco rozleniwić i nie mobilizują do prac w ogrodzie, to pierwsze listopadowe przymrozki potrafią z kolei wyrządzić ogromne szkody na działce. Dobrze więc wykorzystać ostatnie dni ładnej pogody zarówno na przygotowanie ogrodu na pierwsze chłody, jak i na wiosenną pobudkę.

Listopad w ogrodzie – pielęgnacja

Koniec jesieni to odpowiedni czas, by zebrać warzywa kapustne (kapustę, brukselkę i kalafior), korzeniowe (seler, pietruszkę i marchew) oraz byliny (dalie, begonie). W dalszej kolejności należy oczyścić ogród z pozostałości po roślinach, które nie przetrwają zimy. Przede wszystkim warto uporządkować rabaty oraz szklarnie, zgrabić opadłe liście i pozbyć się zeschniętych owoców. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pozostawione resztki sprzyjają rozwojowi wielu infekcji i chorób grzybowych, które bardzo trudno jest potem zwalczyć. Z tego samego powodu, jeśli pozwala na to pogoda, należy skosić trawnik. Wszystkie te odpadki można następnie przerobić na doskonały naturalny kompost.

Później, aby zabezpieczyć nieco trwalsze rośliny, należy położyć ściółkę wokół drzew i krzewów ozdobnych. Idealnie nadają się do tego torf, suche i koniecznie zdrowe liście lub kawałki kory. Pnie młodych drzew można także owinąć trzciną lub słomą oraz siatkami chroniącymi je przed gryzoniami. Powinno się także pamiętać o opryskach preparatami dostosowanymi do posiadanych drzew i krzewów i regularnym podlewaniu, ponieważ zapewnienie im odpowiedniej wilgotności jesienią zapobiega przysychaniu spowodowanym suszą fizjologiczną, szczególnie uciążliwą podczas mroźnych i wyjątkowo słonecznych dni.

Jeśli na terenie ogrodu znajduje się oczko wodne, należy spuścić z niego wodę, oczyścić je i wypełnić słomą lub trocinami (tymi samymi, którymi zabezpieczono pnie) oraz wyjąć wszelkie urządzenia, takie jak pompy i filtry, ponieważ po nadejściu mrozów resztki wody mogłyby je uszkodzić.

Co sadzić i co zachować?

Nie wszystkich roślin trzeba się pozbywać przed zimą. Na grządkach mogą pozostać warzywa bardziej odporne na niską temperaturę, takie jak marchew, jarmuż czy pasternak, a dopóki nie nadejdą pierwsze mrozy, można jeszcze sadzić drzewa kupowane z odkrytym korzeniem i pozbawione liści takie jak brzozy, dęby, klony czy wybrane drzewka owocowe. Zasadzone rośliny należy oczywiście przykryć warstwą ziemi i ściółki, by zabezpieczyć je przed niską temperaturą.

Listopad to świetny czas na przygotowanie sadzonek drzew liściastych, porzeczek i chociażby forsycji, które odpowiednio przygotowane posłużą już za kilka miesięcy.

Podsumowanie

Późną jesienią praktycznie każdy opiekun ogrodu przeprowadza w nim różne prace, by odpowiednio pielęgnowane rośliny odwdzięczyły się już wiosną. A tymczasem, by cały czas cieszyć się tętniącym na działce życiem, można wywiesić w nim karmnik dla ptaków, które umilą mroźne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.