Prace w ogrodzie latem

Moccabunny/bigtockphoto.com

Lato w ogrodzie kojarzy się z relaksem. To czas, gdy ogród raduje swoimi barwami, a warzywa i owoce można już zbierać i cieszyć się ich smakiem. Wydawać by się mogło, że nie ma w nim wiele do zrobienia. Jednak jest zupełnie inaczej.

Należy wtedy wykonać wiele prac pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie, usuwanie chwastów, nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatów. Trzeba zadbać o rośliny i zabezpieczyć je przed suszą i szkodnikami.

Latem zauważalne jest wzmożone działanie szkodników, szczególnie mszyc i przędziorka. Aby się ich pozbyć, najlepiej sięgnąć po produkty naturalne, a nie chemiczne. Wydajne środki na pozbycie się ich to roztwór szarego mydła oraz gnojówki z roślin takich jak pokrzywa i czosnek. W sklepach ogrodniczych można nabyć gotowe preparaty przygotowane z naturalnych produktów.

Regularne podlewanie roślin jest bardzo ważne. Nie wszystkie jednak potrzebują dużo wody. Niektóre z nich bowiem nieźle radzą sobie z suszą.  Drzewa i krzewy należy podlewać systematycznie, choć niekoniecznie codziennie, natomiast te rosnące w pojemnikach nawet dwa razy dziennie. Do skrzynek balkonowych warto dodać hydrożelu, który chłonie dużo wody, a potem oddaje ją powoli korzeniom. Koniecznie trzeba podlewać warzywa, gdyż brak wody często wpływa na niewielkie plony, a także na ich łykowatość, włóknistość, gorzki smak. Podobnie z roślinami owocowymi. Bardzo ważne jest także zadbanie o trawnik. Powinien być on regularnie podlewany, najlepiej zraszaczem wodnym.

W tym okresie trzeba zadbać o róże. Krzewom usuwamy pędy, które wyrastają z podkładek, oraz przekwitłe kwiatostany. Stosujemy nawóz. Intensywnie rosną także dalie, dlatego nie zapominajmy też o zasilaniu ich nawozami.

Nadszedł też czas na pielęgnację rabat i grządek. Po dokładnym opieleniu gleby z chwastów można rozłożyć pięciocentymetrową warstwę ściółki, która uchroni glebę przed nadmiernym parowaniem wody i utrudni plewienie się chwastów.

Byliny skalne i okrywkowe kwitnące wiosną przesadzamy i rozmnażamy.

Pierwsza połowa lipca to dobry czas na wysiew roślin jednorocznych. Zaczną one kwitnąć przed jesienią. Wysiane powinny zostać także rośliny dwuletnie, które zakwitną w kolejnym sezonie.

Wszystkim roślinom ozdobnym należy usunąć przekwitłe kwiaty, dzięki temu zostaną pobudzone do tworzenia nowych pąków. Cebule tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, szafirków, hiacyntów powinno się wykopać, oczyścić i przenieść do pomieszczenia.

W tym czasie ważne jest także zadbanie o truskawki. Należy wypielęgnować grządki, usunąć chwasty i rozłogi, wygrabić, przyciąć liście, zasilić rośliny nawozami i spulchnić glebę. Można także dosadzić w tym okresie nowe egzemplarze.

Latem należy szczególnie zadbać o staw i oczka wodne. Trzeba usunąć glony, szczególnie te znajdujące się na dnie, wyławiając je czerpakiem lub długim kijem. Przydatne będzie regularne uruchamianie filtra i pompy napowietrzającej. Jeśli panują wysokie temperatury trzeba uzupełnić poziom wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.