Jak urządzić mały ogród przydomowy – praktyczne porady

Posiadanie nawet niewielkiego ogródka to marzenie wielu. Nawet na takiej stosunkowo małej przestrzeni, przy odrobinie wysiłku można stworzyć swoją małą oazę spokoju i wypoczynku. Dobry plan, odpowiednie urządzenie i właściwie dobrane meble i dodatki pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału mniejszej przestrzeni. Zatem jakie są sprawdzone sposoby na urządzenie małego ogrodu?

Roślinność

W małym ogrodzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, dlatego podstawą jest dobry plan. Na ograniczonym terenie dobrze sprawdzi się układanie roślin warstwowo, co jest świetnym sposobem na oddanie głębi i stworzenia poczucia przestrzeni. Warto pamiętać, że nie ma tutaj miejsca na nieokiełznany wzrost roślin, dlatego warto zasięgnąć informacji na temat ich późniejszych rozmiarów, tak aby za kilka lat nie musieć na nowo aranżować ogrodu.

Kluczem jest dobranie ich pod względem różnej wysokości. Te wyższe powinno się umieścić w rogach, dzięki czemu ogród wyda się większy niż w rzeczywistości. Tutaj dobrze sprawdzają się trawy ozdobne, które nie tylko szybko rosną, ale też bardzo dobrze maskują mankamenty każdego ogrodu, jak na przykład brzydkie ogrodzenie. Natomiast w centrum powinny znaleźć się krótsze, tworzące proste kompozycje, gęsto posadzone rośliny, najlepiej o podobnych wymaganiach.

Rośliny sezonowe z powodzeniem można także hodować w drewnianych donicach. Drewno to naturalny materiał dominujący w przestrzeni wokół domu, pasujący idealnie do zielonego krajobrazu ogrodu, dlatego taka donica doskonale skomponuje się z drewnianym płotem, czy drewnianymi meblami ogrodowymi. Dodatkowo zakup donicy na kółkach pozwoli na przesuwanie nasadzeń w ramach potrzeby, czy to stworzenia dodatkowego miejsca, lub po prostu chęci zmiany aranżacji.

Innym sposobem zaoszczędzenia przestrzeni jest zagospodarowanie jej w pionie z wykorzystaniem roślin pnących. Idealnie sprawdzą się do tego drewniane skrzynie z kratką, lub małą pergolą, gdzie można zasadzić bluszcz, czy też fasolę wielokwiatową. Poza oczywistymi względami estetycznymi taki zielony parawan dodatkowo zapewnia cenną prywatność.

Więcej niż ogrodzenie

Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiedniego ogrodzenia, tak aby nie przytłaczało ono i tak już niewielkiej przestrzeni. Szybkim i prostym sposobem jest wykorzystanie gotowych płotów osłonowych wykonanych z drewna. Elementy posiadają różną szerokość, wysokość, kształt i kolor co pozwala na stworzenie dowolnych kompozycji. Aby uniknąć wrażenia toporności i zbytniego zacienienia płot panelowy pełny można zastąpić modelem z ażurową wstawką.

Chcąc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dodatkowe funkcje można powierzyć właśnie ścianom ogrodzenia. Można na nich, z pomocą drewnianych donic, zaaranżować na przykład, ogródek ziołowy, lub powiesić karmnik dla ptaków.

Funkcjonalne meble ogrodowe

W niewielkiej przestrzeni ogrodowej idealnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Na przykład, pakowna drewniana skrzynia będzie oczywiście służyła jako schowek dla różnego rodzaju ogrodowych akcesoriów, ale również zapewni dodatkowe miejsce do siedzenia. Podobnie w przypadku stolika ogrodowego, który również może być otwierany i służyć do przechowywania drobiazgów. Ponadto w małym ogrodzie dobrze sprawdzają się rozkładane krzesła i leżaki, które łatwo można przenieść czy schować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.