Przenoszenie domów drewnianych

Coraz częściej słyszy się o przenoszeniu drewnianych domów z miejsca na miejsce. Czasami może się to okazać bardziej opłacalne niż budowa nowego budynku, bywa jednak, że staje się to bardzo kłopotliwe i drogie. Kiedy można przenieść drewniany dom? O czym należy pamiętać?

W Polsce najczęściej przenosi się stare budowle – chaty budowane z układanych na sobie bali (technologia wieńcowa). Mają one dużo uroku i długą historię, czasem jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka. I z tym wiążą się najczęstsze problemy.

Drewniane domy letniskowe i całoroczne

Realna ocena domu jest podstawą do dalszych decyzji. Jesteśmy w najtrudniejszej sytuacji, gdy w złym stanie są węgły, gdyż świadczy to o tym, że również i inne elementy pozostawiają wiele do życzenia. Ich wymiana może okazać się nieopłacalna, a pozostawienie starych części może grozić tym, że przyszła konstrukcja nie będzie stabilna. Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to to, czy nie ma za dużo dziur po owadach. Mogą one dokonać spustoszeń, które nie są na zewnątrz widoczne. Często bywa tak, że dachy są w słabej kondycji lub całkowicie do wymiany. W takich przypadkach lepiej zrezygnować z przenoszenia domu.

Warto również przemyśleć, jak dom będzie wyglądał w nowym otoczeniu, czy będzie się wpisywał w pejzaż, czy zachowa swoje walory estetyczne w innym miejscu. Przy przenoszeniu domów koszta obejmują nie tylko same elementy budowli (ze starych domów można wykorzystać ok. 50-70% surowca), ale też: rozebranie, uzupełnienia w konstrukcji, konserwacja i ponowne złożenie materiałów oraz ocieplenie. Prace będą również obejmować sprzątanie terenu.

Przy rozbiórce domu należy uważać, by nie spowodować uszkodzeń. Należy wiec uważać na wszelkie połączenia (śruby, gwoździe itd.). Wszelkie elementy konstrukcyjne należy szczegółowo oznaczyć, co przyśpieszy dalsze prace budowlane. Najlepiej, gdy zaraz po transporcie na nowe miejsce, były by one ponownie składane, bo drewno „pracuje” i może zmienić swoją objętość. Ważne jest, żeby sporządzać rysunki dokumentujące inwentaryzację i na nie nanosić kolejne oznaczenia, a potem odpowiednio spakować poszczególne części i przetransportować. Dobre opisanie poszczególnych części w sporej mierze decyduje o postępie i szybkości, z jaką powstanie „nowy” dom.

Na postawienie przeniesionego domu należy zamówić jego projekt sporządzany na podstawie inwentaryzacji przedrozbiórkowej i uzyskać pozwolenie na budowę. Na koszty projektu wpływa to, czy decydujemy się na zmiany w pierwotnym układzie domu czy zamierzamy powielić jego pierwotny wygląd i ułożenie. W tym drugim przypadku projekt będzie tańszy. Jednak przenoszenie domu z jednego miejsca w drugie nieuchronnie wiąże się z pewnymi zmianami związanymi z działką, przeznaczeniem budynku, wprowadzaniem udogodnień i nowych rozwiązań.

Decyzję o przeniesieniu drewnianego domu należy podjąć po szczegółowej ocenie stanu technicznego budynku i kalkulacji kosztów, w przeciwnym razie może to stać się bardzo drogie i problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.