Balkon lub taras zimą – jakie rośliny wybrać?

Zarówno balkon, jak i taras to miejsca, które bardzo często wykorzystujemy jako swoiste wizytówki domu. Pięknie przyozdobione i udekorowane roślinami, pozwalają i nam cieszyć się ich widokiem oraz uprzyjemniać wyjścia na zewnątrz. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakimi roślinami można upiększyć te miejsca w sezonie zimowym, dlatego w naszym artykule podpowiemy, które z nich będą umiały dostosować się do chłodnych dni.

Zielony balkon możliwy także zimą

Roślinny wystrój balkonów i tarasów kojarzy się większości z nas z okresem letnim i piękną słoneczną pogodą. W końcu rośliny uwielbiają kąpiele słoneczne, o ile odpowiednio często podlewamy je wodą. Jednak warto wiedzieć, że istnieją gatunki roślin, dla których zimowe warunki takie jak niskie temperatury, opady śniegu, czy mroźny wiatr nie robią żadnego wrażenia. Warto pomyśleć o przygotowaniu zimowej aranżacji, która pozytywnie wpłynie na klimat najbliższych dni.

Rośliny zimozielone

Balkon lub taras również zimą może być pełen roślin. Pierwszymi, o których powinniśmy pomyśleć o tej porze roku, są rośliny zimozielone. Sama nazwa wskazuje o ich umiejętności dostosowania się do warunków atmosferycznych panujących o tej porze roku, przez co ani na chwilę nie utracą one swojego kolorytu. Do roślin zimozielonych wbrew pozorom należą nie tylko rośliny iglaste, ale też niektóre liściaste. Wśród iglastych mamy oczywiście zdecydowanie większy wybór. Są to zwykle niewysokie iglaki, których tempo wzrostu jest bardzo powolne. Możemy zdecydować się np. na sosnę, świerk czy kosodrzewinę. Natomiast zimnolubne rośliny liściaste to ciemiernik należący do rodziny roślin jaskrowatych oraz bukszpan.

Trawy

Kolejną propozycją na zimowe udekorowanie naszego balkonu i tarasu jest użycie traw ozdobnych, które specjalnie w tym celu hodowane są w pojemnikach. Z roku na rok ich wykorzystywanie jest coraz bardziej popularne. Można je posadzić w doniczkach, ułożyć na podłodze, czy rozwiesić, jeżeli posiadamy zadaszenie.

Inne rośliny

Jeżeli przy ozdabianiu balkonu naszym priorytetem będzie dobranie większej ilości kolorów, wspaniałą opcję stanowić będzie wrzos. Można go posadzić w doniczkach. Będzie się on wspaniale komponował razem z innymi roślinami. Jeżeli chodzi o kolor wrzosu, do wyboru mamy różne odmiany fioletu i różu, a także kolor biały, czerwony i żółty. Występują one jednak zdecydowanie rzadziej.

Oprócz żywych roślin możemy zastanowić się też nad wykonaniem dekoracji z suchych owoców, kwiatów i liści. W ten bardzo łatwy i niedrogi sposób możemy urozmaicić wystrój naszego balkonu. Dodatkowo można wykorzystać też skarby znalezione podczas leśnego spaceru, a więc szyszki, gałązki, dzikie byliny i kawałki kory drzew. Wykorzystać je będzie można jako zimowy wieniec. Wedle uznania może je również spryskać sztucznym śniegiem lub farbą w innym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.