Czy stać Cię na dom z drewna?

Domy drewniane mogą przybrać formę domu z bali lub domu budowanego z prefabrykatów na konstrukcji szkieletowej. Różnice w budowie powodują konieczność użycia innych materiałów w celu wykończenia budynku, co ma wpływ na ostateczną cenę. Dom z bali nie wymaga bowiem użycia izolacji termicznej, a stosowana w nim izolacja przeciwwodna jest rozwiązaniem dużo tańszym.

Ostateczny koszt takiego domu zależy oczywiście od konkretnego projektu oraz jego wielkości, ale uśredniając można przyjąć, że wysokość całościowych kosztów od projektu do postawiania domu wynosi od 180 do 200 tysięcy złotych, lub do 300 tysięcy jeśli budynek będzie oddany w stanie surowym zamkniętym z fundamentem. Ceny te zostały wyliczone dla powierzchni użytkowej wynoszącej około 130 m2.

Czy stać Cię na dom z drewna?

Natomiast ceny domów opartych na konstrukcji szkieletowej podobnie jak tych pierwszych zależą od standardu wykończenia, czyli rodzaju pokrycia dachowego, stolarki itp. Taki dom bez fundamentów, o powierzchni użytkowej około 80 m2, można kupić już za 110 tysięcy złotych w wariancie podstawowym. Ten typ budynku na pierwszy rzut oka możne być bardzo podobny do budynku murowanego, ponieważ wewnętrzne ściany pokryte są tynkami, czy płytami kartonowo-gipsowymi, na zewnątrz, a zewnątrz może być ocieplony metodą lekką mokrą, a na dachu pokryty dachówkami.

W zależności od typu domy drewniane są izolowane wełną mineralną lub za pomocą innych metod. Elementy ścienne i dachowe są zabezpieczane paraizolacją i wiatroizolacją umożliwiającymi przepływ powietrza między powierzchniami. Wszystkie te zabiegi powodują, że budynki z tego surowca są bardzo dobrze zabezpieczone przed utratą ciepła, co wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Przy dobrze wykonanej izolacji, która ma dużo większe znaczenie niż w domach tradycyjnych, chociażby ze względu na konieczność ochrony drewna przed wilgocią, istnieje wiele możliwości wyboru sposobu ogrzewania domu. Nie ma przeszkód, aby w drewnianym domu zastosować piece olejowe, opałowe czy kotły gazowe. Jednak wybierając odpowiedni system grzewczy możemy również obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Szczególnie poleca się stosowanie systemów ogrzewania powietrznego, które umożliwiają natychmiastowe reagowanie na zmiany zapotrzebowania na energię cieplną. Wbrew panującym powszechnie opiniom nie ma potrzeby rezygnowania z kominka, jednak jego konstrukcja i wykonanie musi być dostosowane do wymogów określonych dla budowli drewnianych.

Drewno jako budulec naturalny, podatny na wiele procesów mechanicznych i środowiskowych, dla swojego prawidłowego funkcjonowania wymaga specjalnej opieki. Przede wszystkim budowę drewnianego domu należy zacząć od znalezienia profesjonalnej, wykwalifikowanej firmy, ponieważ wszelkie niedokładności powstałe na etapie budowy mogą mieć wpływ na utrzymanie całej konstrukcji w odpowiednim stanie. Właściwa izolacja i impregnacja drewna ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ chroni je przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim przed wilgocią. Do regularnych zabiegów należy dbanie o elewację budynku. Ich częstotliwość zależy od rodzaju drewna z jakiego dom jest zbudowany oraz od jakości środków impregnacyjnych jakie zastosowano. Impregnacja całego budynku powinna być dokonywana co kilka lat, od 2-3 w przypadku tańszych środków, do nawet 9 jeśli impregnacja została wykonana prawidłowo przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów. Na jej koszt wpływa kilka czynników jak cena impregnatu, ilość naniesionych warstw itp., a waha się od 1500 złotych do kilku tysięcy dla domu o powierzchni 120 m2.

Do innych prac remontowych związanych z utrzymaniem domu drewnianego należy doliczyć drobne renowacje polegające na uszczelnianiu i wypełnianiu bieżących ubytków i pęknięć, do wymiany bali. Konieczność taka zachodzi jednak niezwykle rzadko, i bierze się ja pod uwagę na przykład podczas przenoszenia drewnianego domu w nowe miejsce. Taka możliwość jest atutem, którego nie posiadają domu murowane. Ponadto rozbudowa czy przebudowa domu z drewna jest także o wiele łatwiejsza i tańsza.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, ocenia się, że koszty budowy domu drewnianego, a także jego eksploatacja, mimo rosnących cen drewna, są nadal niższe od tych kosztów ponoszonych w przypadku domów murowanych.

Komentarze
  1. Pigwa Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.