Dom kanadyjski – za i przeciw

Domy pasywne

Domy kanadyjskie, czyli szkieletowe, coraz częściej wypełniają polski krajobraz. Łatwe i niedrogie w budowie zyskują zwolenników, którzy marzą o bezproblemowym postawieniu domu. Specjalna technologia domu szkieletowego pozwala już w kilka miesięcy osiągnąć cel. Tego rodzaju nieruchomości z powodzeniem budowane są cały czas w Kandzie oraz Europie Zachodniej i Skandynawii. Prezentują się bardzo atrakcyjnie i dają szerokie pole do indywidualnej aranżacji.

Jednak domy kanadyjskie nie są pozbawione wad. Drewno jako główny budulec nieruchomości nie jest wygodnym materiałem, gdyż wymaga bardzo dokładniej obróbki. Budowa domu kanadyjskiego jest pracą wyjątkowo precyzyjną i zbyt pośpieszne wykonanie  niektórych etapów może skończyć się błędami konstrukcyjnymi. W Polsce trudno o fachowca, który wybuduje taki dom. Natomiast specjalizujące się w tej dziedzinie firmy są bardzo kosztowne, porównując z sytuacją w Kanadzie czy Norwegii, gdzie w ten sposób powstaje większość domów.

Niemniej zalet domów kanadyjskich można wymienić więcej. Po pierwsze, bardzo krótki czas budowy, bo już po trzech miesiącach można wprowadzać się do nowej posiadłości. Na dom murowany trzeba czekać przynajmniej rok.  Ponadto odpowiednio rozłożone koszty powodują, iż cała konstrukcja jest tańsza. Drewno jako naturalny budulec pozwala na realizację inwestycji również zimą. Jedynie fundamenty domu należy postawić przy dodatniej temperaturze. Drewniany szkielet domu nie wymaga murowania oraz betonowania, dlatego pogoda nie ma wpływu na postęp prac.

Atutem domów kanadyjskich jest również możliwość łatwiej przebudowy i modernizacji. Dzięki temu po kilku latach dom można powiększyć lub sprawnie wymienić instalację. Co ważne, powierzchnia użytkowa domu drewnianego zawsze jest większa niż murowanego, bo ściany mają mniejszą grubość. Jednak nie oznacza to złej izolacji. Odpowiednie zabezpieczanie termiczne pozowała utrzymać w domach kanadyjskich optymalną temperaturę bez konieczności nieustannego ogrzewania powietrza. Konstrukcja zatrzymuje ciepło zimą, a latem szybko się wychładza, co zapewnia komfortowe warunki mieszkaniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.