Aktualne zasady sprzedaży drewna

Zakup drewna przez ostatnie lata odbywał się wyjątkowo swobodnie. Brak odpowiedniej regulacji ze strony przepisów sprawił, że ceny bardzo często się zmieniały. Jednak nowe zasady dotyczące sprzedaży drewna mają unormować cały proceder w handlu tym niezwykle cennym surowcem. Mają one zadowolić jednocześnie leśników, którzy walczyli z kłusownikami oraz także przedsiębiorców, którzy często mieli problem z otrzymaniem wystarczającej ilości drewna. Zmiany w przepisach mają stać na straży interesów Lasów Państwowych, które w 90 proc. utrzymują się właśnie ze sprzedaży drewna.

Drewno będzie można zatem kupić przez internet w oparciu o trzy procedury, usprawniające sprzedaż hurtową. Pierwszą jest sprzedaż oferowana przez Portal Leśno-Drzewny, gdzie wszyscy którzy dokonywali już zakupów będą mogli złożyć zamówienie. Będą też oferty dla nowych klientów. Poza tym co pół roku organizowane będą specjalne aukcje w aplikacji „e-drewno”. Umowy zawierane będą bezterminowo, a to daje pewnego rodzaju gwarancję dla firmy, która w ten sposób zyska możliwość zakupu drewna w ilości nieprzekraczającej 70 proc. średniej ilości z ostatnich 3 lat.

drewno budowlane

Oferty będzie można tylko składać na masę zamawianego surowca, co jest nowością w kwestii obrotu drewnem. Tym samym ceny będą ustalane z góry przez nadleśnictwem w porozumieniu z dyrekcją Lasów Państwowych, a nie jak to było dotychczas, czyli przedmiotem licytacji. Dobrą informacją dla przedsiębiorców jest fakt, że będą oni mogli zwiększyć moce przerobowe nawet nie posiadając historii zamówienia, jeśli tylko wykażą odpowiednie dokumenty, potwierdzające realizację inwestycji z użyciem surowca. W przypadku aukcji ustalana będzie tylko cena minimalna, dopasowana do aktualnych cen rynkowych.

W licytacjach internetowych udziału nie mogą brać osoby fizyczne. Drewno w detalu dostępne będzie wyłącznie u nadleśniczego. Zmiany, jaki obowiązują od początku 2013 roku w większości spełniają postulaty przedsiębiorców, którzy dzięki nim mogą łatwiej planować rozwój firmy oraz mają większą szansę na zdobycie kredytu w banku. Zmiany mają też przyczynić się do ustabilizowania cen surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.