Jak zabezpieczyć dom przed kornikami?

Doskonałe właściwości drewna jako materiału budowlanego, prostota jego obróbki sprawiają, że jest ono od wieków wykorzystywane do budowy domów i ich wykańczania. Jednak by zachowało swą trwałość i służyło przez długie lata, należy zabezpieczyć je przed działaniem wody, ognia i szkodników drewna.

Dawniej przed szkodnikami drewno chroniła wydzielająca się żywica, która wyciekała, następnie zastygała tworząc naturalną powłokę zabezpieczającą. Obecnie wraz z rozwojem technologii, drewno do budowy domów powinno być suszone komorowo, co stanowi największą gwarancję usunięcia wszelkich szkodników, a poprzez proces parowania usuwane są larwy, poczwarki i dorosłe osobniki.

Korniki

Obok przestrzegania wymienionych zaleceń, niezbędne jest zabezpieczenie drewna chemicznie przez zastosowanie odpowiednich środków trujących o długotrwałym działaniu owadobójczym. Nowoczesne środki to produkty nieszkodliwe dla człowieka, wielofunkcyjne, chroniące drewno przed owadami, grzybami, pleśnią, sinizną, a często obniżają jego palność. Aplikacja środków zabezpieczających drewno przed szkodnikami odbywa się metodą powierzchniową lub za pomocą impregnacji głębokiej przy wykorzystaniu chemicznych impregnatów. Poprzez zabieg impregnacji wytwarza się na drewnie lub w drewnie powłokę niesprzyjającą rozwojowi szkodników przez co przedłuża się jego żywotność. Materiał na dom często poddawany jest impregnacji w tartaku metodą ciśnieniową lub poprzez kąpiel, ale również należy go zabezpieczyć po postawieniu budynku.

Skuteczność impregnacji zależy głównie od głębokości przesycenia drewna impregnatem. Impregnację drewna można przeprowadzić metodą:

  • powierzchniową – polegającą na nasyceniu drewna impregnatem do głębokości 3-10 mm poprzez malowanie, natrysk. Stosuje się ją w przypadku elementów o małym zagrożeniu przez owady i grzyby, oraz w przypadku elementów, które można po pewnym czasie ponownie powlec preparatem. Malując impregnatem należy tę czynność powtórzyć 4-5 razy, aby zwiększyć skuteczność. Pokrycie warstwą lakieru stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed szkodnikami.
  • głęboką (wgłębną) – poprzez nasycenie drewna impregnatem zanurzeniowo (zabieg ten można przeprowadzić w wykopanym w ziemi dołku i wyłożonym folią izolacyjną, po wypełnieniu impregnatem zanurza się drewno, a po obcieknięciu układa w luźne stosy i suszy) lub metodą próżniowo-ciśnieniową (zabieg ten wykonywany jest przez wyspecjalizowane firmy) do głębokości powyżej 10 mm. Metoda ta zalecana jest w przypadku elementów szczególnie narażonych na ataki szkodników. Impregnatami są rozpuszczalne w wodzie sole toksyczne dla owadów, które wnikają w głąb drewna na zasadzie dyfuzji. Proces ten przerwany jest po wyschnięciu drewna, a wznawia się po jego zawilgoceniu.

Chemiczne impregnaty do drewna dzielą się na dwie grupy: olejowe i solne.

Stosując preparaty zabezpieczające przed szkodnikami, należy zwrócić uwagę, aby naniesione na drewno umożliwiały jego oddychanie. „Zalepione” drewno nie odprowadza wilgoci na zewnątrz, a to skraca jego żywotność. Drewno poddawane impregnacji powinno mieć około 20% wilgotność i być równomiernie przeszlifowane i oczyszczone, nie może być malowane. Nie warto również impregnować przed ostatecznym pocięciem. Zabezpieczenie drewna mokrego nie daje praktycznie żadnej ochrony. Do impregnacji zabezpieczającej przed działaniem szkodników można zastosować, na surowe drewno, impregnaty i impregnaty koloryzujące. Wybierając środek należy zwrócić uwagę na spis objętych jego działaniem organizmów, ponieważ na rynku są tzw. „wyspecjalizowane” środki działające na jeden bądź kilka gatunków szkodników drewna.

Tylko odpowiednio zabezpieczone drewno odporne jest na niszczące działanie drewnojadów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.