Drewno opałowe – jak przechowywać?

 

Old Man Stocker/bigstockphoto.com

Drewno wykorzystywane jest nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do kominka. Aby jednak można je było użytkować, konieczne jest właściwe przechowywanie, które zapobiegnie jego zwilgotnieniu.

Drewno jest jednym z tańszych materiałów opałowych, ale by spełniało swoją funkcję, musi być dobrze wysuszone. Aby takie drewno przygotować, należy zorganizować odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Musi ono zapewniać ochronę przed wodą. Nie zawsze takie miejsce można znaleźć w domu, czy w piwnicy, szczególnie jeśli chcemy zgromadzić drewno na cały sezon. Dobrym wyjściem może się więc okazać ogród.

Drewutnia, czyli miejsce składowania drewna, musi spełniać dwa warunki. Musi mieć szczelne pokrycie dachowe, a także zapewniać dobrą wentylację drewna. Dobrym rozwiązaniem są drewniane wiaty, które mogą mieć boki zabudowane, np. w formie krat, albo nie posiadać ich wcale. Na rynku jest spory wybór tego rodzaju drewutni. Mogą być także wykonane na zamówienie przez stolarza. Obiekt taki, poza pełnieniem czysto praktycznej funkcji, jest również ciekawą ozdobą ogrodową.

Sposobem na oszczędność miejsca lub rozwiązaniem do małych ogródków jest przechowywanie drewna opałowego przy ścianie domu. Pod warunkiem oczywiście, że w tym miejscu będzie zapewniona odpowiednia osłona przed deszczem. Dodatkowo należy zachować co najmniej 5 centymetrowy odstęp pomiędzy drewnem, a ścianą domu, co będzie gwarantowało cyrkulację powietrza, oraz zapobiegnie powstawaniu wilgoci i pleśni na ścianie. Ponadto z tego samego powodu drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi, a na ażurowej podstawie w odległości nie mniejszej niż 20 cm od podłoża. Najlepiej ułożyć drewno przy południowej ścianie domu, która jest najbardziej nasłoneczniona.

Jeśli chcemy przygotować małą ilość drewna, wówczas wystarczający może się okazać przenośny regał ogrodowy, wykonany z metalu. Regał taki można również umieścić na tarasie lub w salonie, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca. W ten sposób możemy jednorazowo przygotować partię drewna na kilka dni. Regały ogrodowe często sprzedawane są z plandekami, które pozwolą nakryć drewno podczas opadów.
Po wyborze miejsca do przechowywania drewna należy również pamiętać, że dla właściwego przechowywania niezbędne jest jego prawidłowe pocięcie. Najlepiej na trójkątne szczepy, co ułatwi ich ułożenie, a dodatkowo będzie zapewniało prawidłową wentylacje pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.