Jak zabezpieczyć dom drewniany przed ogniem?

Lazura do drewna

fot. Latvian/bigstockphoto.com

Niezabezpieczone drewno użyte do budowy domów nie jest niestety odporne na działanie ognia. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej środków do ochrony drewna, które minimalizują ryzyko zajęcia ogniem łatwopalnych, drewnianych elementów.

Drewno stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, a drewniane domy należą do najpiękniejszych i najbardziej ekologicznych. Niestety ich największą wadą jest to, że nie są odporne na wiele czynników, w tym na ogień. Stąd też na rynku pojawiają się coraz to nowsze impregnaty ogniochronne do drewna, zawierające składniki opóźniające lub hamujące proces spalania drewna.

Przyczyną pożarów domów najczęściej są awarie instalacji, brak uwagi użytkowników domu lub po prostu pech. Aby uniknąć nieszczęścia, uchronić bliskich i dorobek przed pożarem, trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć dom. Również normy budowlane stawiają wymóg odpowiedniego zabezpieczenia przed ogniem poprzez zabiegi zmierzające do stanu trudnopalności bądź niezapalności.

Jak można zabezpieczyć drewno?

W jaki sposób można chronić drewno przed zapaleniem? Poza możliwością obudowania drewnianej konstrukcji za pomocą ogniochronnych płyt g-k, bądź zastosowania izolacji niereaktywnej (np. wełna mineralna) istnieje kilka typów preparatów ogniochronnych do drewna. Wśród nich wyróżniamy następujące rodzaje:

• impregnaty i emulsje ogniochronne – wnikające w drewno, najczęściej są to środki na bazie soli, w postaci stężonych roztworów wodnych, stosowane do wgłębnego nasycenia drewna;

farby ogniochronne i lakiery ogniochronne – działające powierzchniowo, środki te tworzą na powierzchni drewna powłokę, będącą warstwą ochronną, która pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury;

Działanie impregnatów

Funkcjonowanie preparatów ognioochronnych polega na utworzeniu przez nie specjalnej powłoki, minimalizującej dostęp tlenu do ogrzewanego drewna, jednocześnie ograniczającej ulatnianie się z niego palnych gazów i powodującej remisję gazów niepalnych. Co więcej taka powłoka obniża temperaturę rozkładu drewna, co przyczynia się do szybszego powstawania warstwy ochronnej węgla drzewnego. Należy jednak pamiętać, że takie środki nie sprawiają, że drewno staje się niepalne – jedynie utrudniają i opóźniają jego zapłon, ograniczają również rozprzestrzenianie się ognia po powierzchni drewna.

Za pomocą istniejących na rynku impregnatów można zabezpieczyć nie tylko drewno, ale również wiele rodzajów materiałów (np. tkaniny, dywany, meble), minimalizując zagrożenie pożarowe.

Metody impregnacji

Zazwyczaj środek ogniochronny nanosi się na drewno po zastosowaniu preparatu chroniącego drewno przed zniszczeniami biologicznymi, jednak część środków ochrony drewna stanowi ochronę zarówno przed szkodnikami, bakteriami, jak i przed pożarem.

Substancje ogniochronne można nanosić na drewno na kilka sposobów, np. wykorzystując metodę ciśnieniową lub natryskową. Można je również aplikować w formie kąpieli czy przy użyciu pędzla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.