Domy szkieletowe – kanadyjska a szwedzka technologia szkieletu budowlanego

Budownictwo szkieletowe w Polsce przeżywa renesans. Coraz więcej domków jednorodzinnych wznoszonych jest według technologii kanadyjskiej lub szwedzkiej. Dzieje się tak zapewne dlatego, ponieważ koszt postawienia takiego domu jest atrakcyjny dla budującego.

Dla części osób stawiających takie domy ważną rolę odgrywa ich ekologiczność, ponieważ materiały, z których się je buduje są pochodzenia naturalnego. Technologia kanadyjska swoje pochodzenie zawdzięcza kolonizatorom ze Skandynawii, więc jej korzenie są takie same jak w przypadku technologii szwedzkiej. Najbardziej widoczną różnicą między tymi projektami jest to, że technologia szwedzka wykorzystuje grubsze ściany niż kanadyjska.

Domy szkieletowe

Technologia szwedzka polega na stawianiu domu na podstawie szkieletu zrobionego ze słupków o szerokości ok. 25 centymetrów wypełnionych wełną mineralną. Dom budowany jest z gotowych prefabrykatów. Gotowe są wszystkie elementy konstrukcyjne domu, które są na tyle lekkie, że można je ustawiać bez pomocy ciężkiego sprzętu. Elewacje wykonuje się z drewna bądź okleja się budynek styropianem przymocowanym na kratach z drewna tak, by lepsza była wentylacja ścian. Na dachu zakłada się dachówkę ceramiczną. Okapy dachów mają niekiedy i 50 centymetrów długości tak, by padający deszcz i śnieg jak najmniej niszczył ściany domu, ważne są też parapety zewnętrzne. Wewnętrzne ściany wykańczane są przy pomocy płyt wiórowych odpornych na wilgoć lub płyt gipsowych o takich samych właściwościach.

Technologia kanadyjska jest bardziej czasochłonna, ponieważ dom wznosi się z belek i desek dostarczanych na budowę. Przeciętnie słupy mają grubość 14 centymetrów, a odstępy między słupkami wypełnia się materiałami izolującymi składającymi się z siedmiu elementów. Najbardziej zewnętrzna jest oczywiście elewacja potem specjalna folia, płyty wiórowe odporne na wilgoć, kolejna folia, opóźniacz pary, płyta gipsowa, okładzina wewnętrzna. Elewacja może być drewniana, wykończona cegłą lub pokryta styropianem i zaizolowana, a na końcu pomalowana. Dachy to głównie gonty, rzadziej dachówka. Zadaszenie pozbawione jest okapów, a zewnętrzne okna pozbawione są parapetów.

Postawienie takich domów pod klucz przez wyspecjalizowane firmy to koszt minimum 1500 złotych za metr kwadratowy. Czyli można się wprowadzić po wydaniu na samą budowę około 200 tysięcy złotych przy 100 metrowym domu. Cena jest więc dość atrakcyjna przy obecnych kosztach tradycyjnych materiałów budowlanych w kraju.. Do tego taki dom może powstać już w trzy miesiące i nie musi „przezimować” jak domy murowane, by można się było do niego wprowadzać.

Komentarze
  1. gabriel Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.