Drewniane domy coraz większe

Jak przygotować dom z drewna do zimy

Drewniane domy coraz częściej pojawiają się w planach budowlanych Polaków. Ich niski koszt i szybkość budowy przemawia nad wyborem tego typu nieruchomości. Najwięcej drewnianych domów powstaje na wsiach, a ich średni koszt szacuje się na poziomie 362 tys. zł. Specjalny raport, jaki powstała dla serwisu Oferteo.pl uwzględniania też wielkość powstających domów. Najczęściej metraż nie przekracza 100 metrów kwartowych, ale widać tendencję do budowy coraz większych, piętrowych domów, które liczą około 150 metrów kwartowych.

Średnia koszt wybudowania domu z drewna w 2019 roku oscylował w okolicach 362 tys. zł. To o 7 tysięcy złotych mniej niż w poprzednim okresie. Tak atrakcyjna cena w porównaniu z budową domu murowanego, który kosztuje nawet 532 tys. zł, zwiększa popularność drewnianych domów. Podejmując decyzję o budowie takiej nieruchomości należy jednak znaleźć doświadczoną firmę, która będzie wiedziała, jak właściwie przygotować dom z drewna na danym terenie. Technologia oparta na modułach wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i sprzętu montażowego, aby nieruchomość była trwała. W Polsce domy szkieletowe buduje się znacznie rzadziej niż np. w Skandynawii. Rok 2019 przyniósł też duży wzrost zainteresowania gotowymi projektami architektonicznymi, które wybrała ponad połowa ankietowych.

Warto dodać, że drewniane domy są bardzo ekologiczne, co dla wielu osób jest ważnym atutem. Ponadto taki dom sprzyja wypoczynkowi, dlatego najczęściej powstaje na terenach wiejskich. W 2019 aż 68 proc. wszystkich inwestycji było realizowanych na wsiach. Analizując lokalizację, najwięcej drewnianych domów powstało w województwie małopolskim – 14 proc. Niewiele mniej, bo 12 proc. zrealizowanym w pomorskim i zachodniopomorskim. Można się spodziewać, że popyt na drewniane domy w kolejnych miesiącach będzie rósł jeszcze bardziej, bo w dobie pandemii takie nieruchomości są doskonałą oazą dla właściciela.  Własny domek poza miastem pozwoli na miłe spędzanie czasu podczas urlopu, a w przypadku całorocznej wersji zagwarantuje prywatność, spokój i przydomowy ogródek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.