Działka pod dom energooszczędny

Budowa domu jest zawsze wielkim wyzwaniem, lecz efekt końcowy jest nie do przecenienia. Jednak zanim do tego dojdzie, należy przejść przez wiele etapów, wiele dokumentów i jeszcze więcej stresów. Jako że istnieje prawdopodobieństwo, że bryła domu nie będzie standardową bryłą, trzeba upewnić się, że działka zezwala na budowę bez ograniczeń architektonicznych.

Każdy dom wiąże się z wydatkami, czy to na ocieplanie go piecem węglowym czy piecem olejowym, czy usuwaniem szamba przez firmę specjalistyczną (zakładając, że budujemy dom poza miastem). Dlatego też wybór domu energooszczędnego wydaje się tutaj dobrym pomysłem.

Pierwszym, co należy wziąć pod uwagę, jest fakt, iż taki dom kosztować może nieznacznie więcej niż budowa normalnego domu. Plusem jest to, że taki dom spełniać będzie europejskie normy energetyczne, o które mieszkańcy nie będą musieli się martwić.

Kolejnym ważnym elementem, jeśli nie pierwszym, który należy rozważyć, jest odpowiedni wybór działki budowlanej. Musi być ona nasłoneczniona zarówno latem, jak i zimą.

Ważny jest również kierunek wiatru oraz czy dookoła rosną drzewa, gdyż one mogą mieć wpływ na temperaturę powietrza i wiatru. Jeśli są, warto w miarę możliwości rozważyć budowę tak, aby drzewa czy wszelkie przeszkody terenowe znajdowały się od strony północnej, dzięki czemu osłaniać będą północne ściany od wiatru. Jeśli drzewa nie występują, dobrym pomysłem jest je zasadzić, oczywiście jeśli działka na to pozwala.

Działka pod budowę domu energooszczędnego

Sam teren budowy może być płaski, pagórkowaty, co może osłonić od wiatru, czy nierówny, co pozwoli na budowę ukrytych pomieszczeń gospodarczych.

Nasłonecznienie, oprócz zalety ogrzewania budynku, daje również naturalne światło. Pomyśleć należy zatem na wybraniu projektu domu, który od strony północnej posiadać będzie dużą liczbę okien, co zapewni wystarczające oświetlenie i temperaturę wnętrza w dzień. Takie magazynowanie ciepła możliwe będzie przez usytuowanie okien, tarasu czy balkonu na stronę południową.

Same ściany powinny być wykonane z kilku warstw. Nie powinno się również oszczędzać na oknach – to właśnie przez wybór nieodpowiednich czy tańszych okien dom traci znaczną ilość ciepła.

Domy energooszczędne zwykle posiadają prostą architekturę, bez zbyt wielu załamań i narożników. Dach jest jedno- lub dwuspadowy.

Nie należy oszczędzać na firmie, która zajmie się budową. Ważny jest tutaj wybór materiałów z wyższej półki, gdyż tylko takie zapobiegną ucieczce ciepła z domu oraz sprawą, że dom energooszczędny nie będzie jedynie z nazwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.