Dom drewniany a murowany

Rosnąca popularność budownictwa drewnianego w Polsce, jaką możemy zauważyć w ostatnim czasie sprawia, że drewniany dom staje się bardzo ciekawą alternatywą dla domu wykonanego z cegieł. Obydwie konstrukcje posiadają jednak zarówno wady, jak zalety. Wybór pomiędzy obydwoma konstrukcjami jest bardzo często zależny od tego czego od domu będziemy oczekiwać oraz od warunków, z jakimi będzie on musiał sobie radzić.

Dom drewniany a murowany

Czas budowy

Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, jakie panują w Polsce, ważnym aspektem jest czas konieczny do wybudowania konstrukcji. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wielokrotnie zdarza się, że nawet niewielkie wydłużenie okresu prac budowlanych generuje znaczny przyrost kosztów budowy. Dlatego też jeżeli czas jest jednym z najważniejszych czynników, lepszy rozwiązaniem jest konstrukcja drewniana, w szczególności wykonana w technice skandynawskiej. W przeciwieństwie do innych technika, polega ona na budowaniu domu z elementów modułowych. Dom murowany potrzebuje natomiast znacznie więcej czasu. Oprócz samego okresu budowy, dom murowany potrzebuje także czasu na oddanie wilgoci. Nawet bardzo dobrze wykonane mury powinny schnąć kilka miesięcy. Odpowiednia wilgotność jest natomiast osiągana dopiero po kilku latach.

Koszty konstrukcji

Koszty wykonaniu fundamentów konstrukcji drewnianej oraz betonowej są właściwie takie same, ponieważ jest to ta sama technika. Średni czas wykonania fundamentów, przy prostej konstrukcji o około 100 mkw to około dwa tygodnie. Koszt natomiast mieści się w okolicach 300 zł za 1 mkw. Odmiennie wygląda sprawa kosztów wykonania innych elementów konstrukcyjnych. Tańsza jest konstrukcja drewniana, jednak dokładnie porównanie kosztów, ze względu na odmienne parametry obydwu budulców, jest w pełni niemożliwe. Zakładając jednak, że konstrukcja drewniana wykonana zostałaby w technologii szkieletowej, przy użyciu materiałów najlepszej jakości, jej koszt można ocenić na 2,4 tys. zł za 1 mkw. Dom murowany skonstruowany z materiałów średniej jakości generuje koszty rzędu 3 tys. zł z 1 mkw. Bardzo ważny jest także fakt, że niekorzystne warunki pogodowe mogą opóźnić i tak już znacznie dłuższą budowę domu murowanego. Jeżeli odpowiednie elementy nie zostaną wykonane przed zimą, może to generować dodatkowe koszty. Pod uwagę należy brać także cenę zabezpieczenia nieskończonej budowli przed różnymi zagrożeniami. Technologia drewniana, dzięki znacznie krótszemu czasowi budowy, znacznie zmniejsza ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Komfort

W przeciwieństwie do domów murowanych, domy drewniane, dzięki swojemu budulcowi, są znacznie cichszymi konstrukcjami. Drewno w lepszy sposób tłumi drgania oraz słabiej odbija dźwięki. Murowana konstrukcja, szczególnie niezaopatrzona w wiele elementów wewnątrz jest bardzo głośna. Wynika to z faktu, że beton znacznie łatwiej przenosi dźwięk i nie redukuje drgań, ponieważ jest dużo bardziej sztywny niż drewno. Ważnym aspektem jest także różnica w technice ocieplania obydwu konstrukcji. Domy drewniane najczęściej ociepla się wełną, która osiąga doskonałe parametry izolacyjne. Budowle murowane są zazwyczaj ocieplane styropianem. Koszty ogrzewania domów drewnianych są znacznie niższe niż murowanych, jednak istotna jest tutaj także bezwładność cieplna. Drewnianą budowlę można ogrzać dużo szybciej niż murowaną, jednak również szybko oddaje ona ciepło.

Wytrzymałość

Nie ulega wątpliwości, że murowany dom jest znacznie bardziej wytrzymałą konstrukcją niż dom szkieletowy. Dzięki sztywności betonu można osiągnąć znacznie lepsze parametry niż w przypadku drewnianych elementów. Murowane ściany są znacznie trwalsze niż drewno, szczególnie jeżeli jest ono niewłaściwie zabezpieczone i wystawione na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W budownictwie drewnianym najczęściej wykorzystuje się technikę polegającą na szczelnym zamknięciu ścian z pominięciem ich wentylowania. Żywotność takiej konstrukcji radykalnie się skraca, osiągając około 60 lat, co sprawia że technologia ta znacznie ustępuje na tym polu budownictwu murowanemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.