Dlaczego warto wybrać okna drewniane?

Wybór okien może okazać się trudny, gdyż stosowane obecnie technologie podczas produkcji okien drewnianych i plastikowych są zbliżone. Dlatego rozstrzygającą kwestią może być gust lub cena.

Okna drewniane

Czym charakteryzują się okna drewniane?

Okna drewniane wykonane są z naturalnego surowca drewnianego, przez co uchodzą za ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu i tym samym lepsze od plastikowych. Mają naturalny kolor, który może przybierać różny odcień w zależności od rodzaju drewna (dąb, sosna). Dzięki temu pasują do wszystkich rodzajów wnętrz, tworząc specyficzny klimat domu czy mieszkania. Okna drewniane są cieplejsze, lepiej izolują ciepło, nie pozwalając na przedostanie się zimnego powietrza z zewnątrz. Pochłaniają wilgoć lub oddają ją do wewnątrz, co zależy od warunków. Okucia stosowane w oknach drewnianych są takie same jak w plastikowych. Okna drewniane nie zmieniają swego kształtu, ale jeśli nasiąkną wilgocią mogą się odkształcić, co zależy od technologii wyprodukowania. Drewno jest mocnym materiałem, przy prawidłowym zamontowaniu i użytkowaniu okna nie jest możliwe wypaczenie klejonki. Drewno wymaga szczególnej pielęgnacji i konserwacji. Mniej więcej raz na siedem lat trzeba malować ramy, a raz w ciągu roku zadbać o ramy zewnętrzne. Oprócz farb i lakierów, można użyć papieru ściernego i środka przeznaczonego do pielęgnacji powłoki malarskiej.

Czym różnią się okna plastikowe?

Okna plastikowe są równie szczelne jak okna drewniane. Stosowany obecnie do ich produkcji polimer nie zawiera metali ciężkich (kadm, ołów). Okna plastikowe nie pracują tak samo jak okna drewniane. Okna plastikowe stanowią mostek termiczny, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe ramy plastikowe (ościeżnica) zawsze są chłodne. Plastik jest łatwiejszy w utrzymaniu, co jest wygodne dla wszystkich gospodyń domowych. Okna wykonane z PCV są tańsze i nie wymagają takiej konserwacji, jak okna drewniane. Są odporne na zjawiska pogodowe i grzyby. Wadą okien plastikowych jest ich biały kolor, który z czasem żółknie. Okna te odkształcają się pod wpływem temperatury, zwłaszcza jeśli są pomalowane na ciemny kolor. Źle osadzone i dopasowane okna plastikowe piszczą, a z czasem mogą niszczeć od różnego rodzaju pęknięć. Producenci okien PCV nie dają dużego wyboru kolorów. Nie wolno też malować na inny kolor osadzonych okien. Okna plastikowe są kłopotliwe przy demontażu – wymagają przeprowadzenia procesu utylizacji ze względu na emisję substancji toksycznych.

Decydując się na zakup jakichkolwiek okien, warto wybrać zaufanego producenta. Montaż okien powinni przeprowadzać fachowcy. Podczas użytkowania okien trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Dzięki temu okna mogą służyć przez lata.

Komentarze
  1. Agnieszka Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.