Domy z drewna a energooszczędność

Bardzo łatwo sprawić, żeby dom drewniany nie potrzebował energii pobieranej z sieci. Musimy jednak pamiętać, że wiele czynników wpływa na to, ile energii zużywa budynek. Inwestycja w nowoczesne technologie i rozwiązania już na etapie budowy zwróci nam się w postaci bardzo niskich rachunków za prąd lub ogrzewanie.

Dom drewniany może być energooszczędny. Musimy jednak uwzględnić kilka czynników, które później będą wpływać na to, ile energii będziemy zużywać na potrzeby ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, czy oświetlenia domu. Warto o tym pamiętać już od samego początku, ponieważ jedną z kluczowych decyzji będzie wybranie właściwego projektu.

Właściwy projekt budynku

Projekt domu drewnianego oraz poszczególnych instalacji wewnątrz budynku musi uwzględniać aspekty związane z oszczędzaniem energii. Na zapotrzebowanie budynku w energię elektryczną wpływają m.in. takie czynniki jak rozmieszczenie i wielkość okien, które decydują o sposobie wykorzystania naturalnego oświetlenia oraz poziomie nagrzewania się domu przez promienie słoneczne, balkony, które przyczyniają się do zwiększenia strat energii wykorzystywanej na potrzeby ogrzewania, sposób wentylacji, konstrukcja oraz pokrycie dachu itp.

Niewłaściwy projekt budynku utrudni, a w niektórych przypadkach uniemożliwi wykorzystanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych do ogrzewania budynku lub produkcji energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego.

Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów

Dobry projekt nie przyniesie nam spodziewanych oszczędności, jeśli do budowy domu użyjemy niskiej jakości produktów i będziemy się starać oszczędzać na rzeczach, na których nie powinniśmy. Dobrej jakości drewno będzie droższe, ale zapewni trwałą i stabilną konstrukcję, która będzie stanowiła szkielet całego budynku.

Wielowarstwowe ściany, wykonane w dobrej technologii i z użyciem wysokiej jakości materiałów zapewnią właściwą izolację termiczną, przy okazji minimalizując ryzyko pojawienia się w domu wilgoci.

Drewno używane jako główny materiał konstrukcyjny ma naturalne właściwości do regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach oraz zapewnia zdrowy mikroklimat. Dzięki temu zmniejszamy też wydatki na dogrzewanie, chłodzenie oraz wentylację mechaniczną pomieszczeń.

Nowoczesne drzwi i okna zminimalizują straty energii przy zachowaniu estetycznego wyglądu dobrze komponującego się z ciekawym projektem domu.

Wydajne pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne sprawiają, że budynek będzie w stanie wyprodukować większość anergii, jaką będzie potrzebował. Nowoczesna, izolowana w specjalny sposób instalacja elektryczna w połączeniu z energooszczędnymi, nienagrzewającymi się oprawami wykonanymi w technologii LED sprawia, że obniżając wydatki na prąd, zwiększamy jednocześnie bezpieczeństwo mieszkania w domu drewnianym.

Budowa drewnianego domu energooszczędnego to nie tylko chęć zminimalizowania późniejszych wydatków na prąd. Zgodnie z obowiązującymi w budownictwie regulacjami każda nowa nieruchomość musi spełniać określone standardy energooszczędności. Projekty domów drewnianych bez problemu realizują te założenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.