Drewno i szkło w architekturze nowoczesnej

Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych spełnia marzenie Seweryna Baryki, bohatera powieści Stefana Żeromskiego pod tytułem „Przedwiośnie”, o szklanych domach. Najnowsze trendy, idące w kierunku minimalizmu i funkcjonalnej prostoty, wskazują na połączenie drewna i szkła, sprawiając że są one coraz częściej wykorzystywane w projektowaniu i budowie obiektów mieszkalnych. Dodatkowo, proste formy i duże powierzchnie umożliwiają zastosowanie tych materiałów.

Współczesne budownictwo charakteryzuje się określonym designem: lekka bryła, prosta linia, przestrzenne i funkcjonalne pomieszczenia oraz stonowane barwy. Wykorzystywane do budowy domów materiały mają za zadanie podkreślać nowoczesny wygląd, wygodę oraz ich funkcjonalność. Z tego powodu drewno i szkło wydaje się idealnie odpowiadać obranemu kierunkowi. Czy na pewno?

 

szkłodrewno

 

Wbrew pozorom, oba te surowce doskonale ze sobą współgrają. Nawiązujące do tradycyjnego budownictwa oraz ekologii drewno sprawia wrażenie przytulności, a duże szklane powierzchnie, najczęściej w postaci wielkowymiarowych okien, nadają budynkowi nowoczesnego charakteru. Najczęściej, zastosowanie drewna sprowadza się do wykonania drewnianej elewacji zewnętrznych ścian budynku oraz wykończenia pomieszczeń (elementów aranżacji wnętrz). Oryginalna faktura oraz określona paleta barw surowca pozwala na stworzenie unikalnych i eleganckich projektów, a najnowsze technologie umożliwiają jego doskonałe zabezpieczenie. Niewątpliwą zaletą drewna jest również jego właściwość izolacji termicznej – poprzez naturalną regulację wilgoci, doskonale utrzymuje ciepło nagromadzone w budynku, a w upalne dni zapewnia przyjemny chłód.

Funkcjonalność pomieszczeń projektowanych obecnie domów, zapewniają między innymi otwarte i oświetlone przestrzenie, uzyskane na przykład dzięki zastosowaniu dużych okien oraz przeszklonych elementów elewacji (wykorzystywanych jednak najczęściej w dużych budynkach użyteczności publicznej). Jest to możliwe, ponieważ szklane powierzchnie optycznie powiększają poszczególne wnętrza oraz umożliwiają większą ekspozycję naturalnego światła. W budownictwie jednorodzinnym, ich zastosowanie sprowadza się zazwyczaj do zamontowania na powierzchni całej ściany dużych okien „balkonowych” lub tak zwanych portfenetrów (fr. porte-fenêtre) – przeszklonych na całej wysokości okien (lub drzwi) zastępujących balkon, z zainstalowaną od zewnątrz balustradą, stosowanych w miejscach gdzie jest płaska elewacja. Zastosowane rozwiązania zapewniają doskonałe nasłonecznienie całego domu oraz modernistyczny wygląd budynku.

Obecne trendy idealnie wpisują się w nurt minimalistycznej elegancji i stanowią doskonałą propozycję dla osób ceniących wygodę i luksus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.