Jak ocieplić dom z drewna?

Drewniane domy uznaje się za ciepłe i przyjazne do mieszkania. Ich termoizolacja należy do jednych z najważniejszych etapów prac wykończeniowych. Odpowiednie dobranie materiałów i ich instalacja w istotny sposób wpłyną na komfort mieszkańców i ograniczenie strat cieplnych.

Jeśli chcesz ocieplić dom z drewna, musisz przede wszystkim podjąć decyzję, czy ocieplać z zewnątrz czy od wewnątrz. W naszym klimacie korzystniejsze jest ocieplanie domu od zewnątrz, aczkolwiek wiąże się to z zasłonięciem elewacji, czyli być może z pewnym uszczerbkiem na estetyce. W drugim przypadku zasłonięte zostaną ściany. Przy wyborze sposobu ocieplenia stawiajmy, oprócz estetyki, na względy techniczne i praktyczne. Oprócz izolacji ścian, ważne jest też docieplenie poddasza (brak izolacji dachu to nawet 15% ubytku energii cieplnej).

Ocieplanie domow drewnianych

fot. artem5738/bigstockphoto.com

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r., aktualizacja z dn. 27.05.2004 r.) współczynnik przenikania ciepła U dla ścian jednorodnych musi być niższy niż 0,5 W/(m2•K), a dla ścian warstwowych – mniejszy niż 0,3 W/(m2•K). Warunki te spełniają bale świerkowe lub sosnowe o grubości 30 cm. Jeśli wiec masz ściany jednorodne z tych materiałów, nie musisz ich ocieplać, jeśli masz bale o mniejszej grubości – musisz o to zadbać.

Chcąc ocieplić drewniany dom, masz parę możliwości. Możesz użyć do tego celu styropianu, wełny mineralnej lub specjalnych bali, którymi zaizolujesz ściany od wewnątrz. Styropian ogranicza dyfuzję, więc chcąc zastosować ten materiał, musisz zbadać przepuszczalność pary wodnej. Niewłaściwe dobranie płyt styropianowych może powodować nadmierne gromadzenie się pary wodnej i zawilgocenie na styku styropianu i drewna. Wełna mineralna pod względem paroprzepuszczalności jest bliżej drewna, dodatkową jej cechą jest niepalność.

Ściany ocieplone od wewnątrz można wykończyć np. płytami gipsowo-włóknowymi, gipsowo-kartonowym lub drewnianą okładziną. Kolejny materiał, który możemy zastosować, to płyty OSB, które mocuje się do ścian, a potem do nich – warstwę ocieplenia. Trzeba potem zastosować folię paro- i wiatroizolacyjną. To rozwiązanie poleca się zwłaszcza dla starszych budynków.

W przypadku domów z bali może się sprawdzić montaż konstrukcji szkieletowej, którą wypełnia się warstwami ocieplenia i zabezpiecza odpowiednimi foliami. Trzeba ją zainstalować już podczas budowy domu. Samo drewno jest dobrym izolatorem, dlatego chętnie sięga się też po bale prefabrykowane mające w środku materiał termoizolacyjny tj., wełnę, piankę poliuretanową lub granulat celulozowy. Swoim wyglądem nie różnią się one od tradycyjnych.

Aby zachować termoizolacyjność domu, należy zadbać o pielęgnację drewna, stosować odpowiednie farby, emulsje i kleje. Wielką rolę odgrywa również właściwa wentylacja. Istotne jest, by każde rozwiązanie w kwestii ocieplenia domu, na które się zdecydujesz, miało właściwą dokumentację, aprobatę techniczną i było podparte odpowiednimi normami.

Komentarze
  1. gosc55 Odpowiedz
  2. patryk0 Odpowiedz
  3. Grzegorz Borys Odpowiedz
  4. marczello Odpowiedz
  5. Jan Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.