Ile wynoszą koszty budowy domu drewnianego?

Domy pasywne

Powróciła moda na budowanie domów z drewna, dlatego cieszą się one większą popularnością. Coraz rzadziej kojarzą się one ze słabym wykonaniem, z dziurami pomiędzy deskami, łatwo rozprzestrzeniającym się pożarem czy szkodnikami bytującymi w drewnie. Teraz tego typu domy mają unikalny klimat i oryginalny design. Wyglądają lekko, przytulnie, a także są idealną alternatywą dla tradycyjnego domu murowanego. Przykuwają uwagę zarówno wielbicieli nowoczesności, jak i hołdowników klasyki. Jednak jakie tak naprawdę niesie za sobą koszty budowa takiego domu?

Czy to może się opłacić?

Nadal najpopularniejszą formą budowy domów są domy ceglane. Koszt budowy na rok 2018, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 230000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 400000 zł. Kwota została wyliczona dla budowy domu jednorodzinnego o powierzchni ok 120 mkw. W praktyce koszty te mogą być znacznie wyższe, dlatego postawienie domu drewnianego w praktyce może być całkiem ekonomiczną alternatywą.

Rodzaje domów drewnianych a ich koszt budowy

W dużej mierze koszt wybudowania domu drewnianego generuje jego wybrany przez nas rodzaj. Może być to dom szkieletowy, prefabrykowany czy z bali. Tradycyjny dom drewniany to budowany na hali produkcyjnej i w całości przywożony na działkę to koszt około 90 000 zł za 120 m2 w stanie surowym. Tego typu konstrukcje to najczęściej domki letniskowe.

Dom szkieletowy i prefabrykowany generuje nieco wyższe koszty budowy. Postawienie konstrukcji domu szkieletowego polega na przygotowaniu drewnianego szkieletu, a następnie na wypełnieniu go drewnianymi częściami. Natomiast domy prefabrykowane to konstrukcja, której poszczególne elementy są przygotowywane w fabryce, następnie dostarczane na plac budowy. Dom szkieletowy może być również domem prefabrykowanym. Koszty to około 170 000 zł za 120 mkw.

Domy z bali to najdroższy rodzaj domów drewnianych. Tego typu domy są jednak najlepsze jakościowo, bardzo trwałe i robią ogromne wrażenie, zarówno wizualne, jak i cenowe. Koszt postawienia takiej konstrukcji to około 220 000 zł za 120 mkw. w stanie surowym. Są one jednak rzadko wybierane ze względu na to, że ich cena dorównuje inwestycji w tradycyjny dom z cegły.

Co jeszcze generuje koszty?

Oprócz metrażu i rodzaju domu jest wiele innych czynników, które generują koszt budowy wymarzonego domku z drewna. Ważne jest, aby z głową wybierać materiał, z którego zbudujemy dom. Często słabe jakościowo gatunki drewna kuszą nas wyjątkowo niską ceną, co w przyszłości skutkuje ciągłymi uszkodzeniami i dalszymi inwestycjami w dom. Należy pamiętać, że budulec powinien być długotrwały, odporny na wilgoć i szkodniki. Samo postawienie domu to nie wszystko. Zaleca się staranne zaimpregnowanie oraz zaizolowanie całego budynku.

Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw inwestycji w dom z drewna. Jest to wygodne i tanie rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane. Projekty domów drewnianych są szczególnie często wybierane przez inwestorów, którym zależy na krótkim czasie budowy. Dom drewniany daje wiele możliwości dalszej rozbudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.